Tydligen bygger Los Angeles flygplats en kändisterminal så att stjärnor som Madonna och Brad Pitt ska slippa stöta ihop med jobbiga fans och irriterande fotografer. Liknande upplägg finns i London, Paris och på andra flygplatser, uppger TT.
Linköping har ingen kändisterminal. Det vore knappast en välgrundad prioritering. Särskilt inte som den styrande koalitionen i kommunen vill minska sitt bidrag med tio miljoner kronor nästa år. Dessa ska, enligt kommunstyrelseordförande Kristina Edlund (S), kompenseras av Saab, som i dag hyr in sig på kommunägda Linköping City Airport. Men vad Saab säger om det är ännu ingen som vet.
Situationen oroar förstås företagare i regionen. På Correns debattsida beskriver några av dem flygplatsen som en livsnerv för dem som verkar på en internationell marknad. Det är viktigt att de kan erbjuda sina kunder en nära och snabb väg in och ut ur Linköping utan omvägen via Arlanda, Skavsta eller Landvetter.
Företagarna har oppositionen med sig. De vill inte röra bidraget, även om de välkomnar att Saab tar ett större ekonomiskt ansvar. Men då får man börja i den änden – inte räkna in besparingen först, menar oppositionsråd Muharrem Demirok (C) som också påpekar att frågan brukar föranleda politisk enighet. Nu gjordes det ”i smyg” av majoriteten, säger han.
Ja, konsensus brukar råda i flygstaden. Skillnaden är att nu sitter MP i styret vilket självklart påverkar. Därtill är en annan viktig spelare frånvarande: Lena Micko (S). Micko har varit ordförande i Svenskt flyg och har tidigare bitit ifrån mot nedläggningsivrande miljöpartister. Nu sitter Micko på SKL i Stockholm och kan inte skydda Linköpings viktiga flygplats från vare sig miljöpartister eller egna partikamrater.
Flygplatsen bör så långt som möjligt bära sig själv, och varför samarbetet med Norrköpings flygplats inte är mer utvecklat framstår alltjämt som en gåta. Men infrastruktur är en långsiktigt viktig offentlig investering – inte minst för Linköping med sin rika företagsflora. Det handlar inte om några gräddfiler à la LA, men den fördel som flygplatsen innebär för regionens företag och privatresenärer bör kommunmajoriteten värna om.