”Mina kära landsmän, jag är glad att kunna berätta för er att jag precis skrivit under en lag som förbjuder Ryssland för alltid. Vi börjar bomba om fem minuter”. I dag för 30 år sedan passade president Ronald Reagan på att inför en intervju skämta lite lättsamt om att bomba Ryssland. Citatet har blivit en del av mytologiseringen av presidentens kända sinne för humor.
Lite svårare är det att tänka sig en svensk politiker med samma sinne för dräpande kommentarer. På gott och ont är Sverige ett lite gråare land än USA. Ett av skälen är såklart att USA har många färgstarka och knäppa politiker som gillar att ta plats, medan knäppgökarna i vårt eget land för en mer undanskymd plats i tillvaron.
Men det beror också på att USA har en starkare tradition av att politikerna själva skämtar. Varje år hålls en middag för samtliga korrespondenter i Vita huset, där kutymen är att alla ska driva med presidenten, så även presidenten själv. När Barack Obama var värd för en sådan hade många ljusskygga republikaner länge misstänkliggjort honom och hävdat att han var född utanför USA. Hur svarade han på kritiken? Jo, genom att berätta för åhörarna att han inte bara kunde visa upp sitt födelsecertifikat utan dessutom filmen från sjukhuset. Klipp till scenen ur Lejonkungen när Simba visas upp på savannen av apan Rafiki.
Det är minst sagt svårt att se Fredrik Reinfeldt göra samma sak.
Den politiska humorn i USA står på topp. Många unga får i dag majoriteten av sina politiska nyheter från Comedy Central. Det är framför allt två personer, Stephen Colbert och Jon Stewart, som i sina dagliga program når ut till unga väljare. I åldersgruppen 18-29 har de dubbelt så många tittare som CNN och 3-4 gånger så många tittare som dagstidningar har läsare. Det gör visserligen väl påläst och underbyggd satir och intervjuar alla viktiga makthavare, men det är först och främst humor. Se där, är man för bra på att skämta blir det ett samhällsproblem. Det är inte lätt, det här med humor.