Konserten den 20 mars arrangeras av Klubb Americana Ăstergötland i samarbete med Rootsy Music och Kulturakademin i Motala.
Pelle Axelsson frĂ„n Klubb Americana Ăstergötland tycker att det Ă€r "jĂ€ttekul" att de har fĂ„tt hit bandet.
â Det Ă€r ett band i den digniteten och kvaliteten vi brukar försöka ha. Jag tycker sjĂ€lv att de Ă€r sjukt bra.
Konserten Àger rum i ett vÀxthus pÄ Hagebyhöga HandelstrÀdgÄrd & Café. Axelsson berÀttar att de arrangerade fyra konserter dÀr förra Äret.
NĂ€r det gĂ€ller hur det kom sig att de började arrangera konserter i Hagebyhöga sĂ€ger Pelle Axelsson att han har provat att lĂ€gga den hĂ€r typen av konserter pĂ„ olika konsertplatser i Ăstergötland.
â Men nĂ€r vi började att lĂ€gga ut lite artister dit ut sĂ„ stĂ€mde alltihop. Det kom folk, det blev en gemytlig stĂ€mning och det var ett mysigt stĂ€lle att vara pĂ„.
Han beskriver bandets musik:
â Det Ă€r en ganska klassisk folk- och rootsrock med lite indieinblandning i det.
Han sÀger ocksÄ att man "mÀrker hÀr och dÀr" att bandet har lyssnat mycket pÄ sÄdant som Led Zeppelin. TillÀggas kan att det pÄ Ghost of Paul Reveres webbsida uppges att de Àven Àr uppvÀxta med att lyssna pÄ band som Beatles och Pink Floyd.
Inför det amerikanska bandets besök i Hagebyhöga hoppas Pelle Axelsson:
â Att det dyker upp mycket folk som vill ha en trevlig stund. Det kommer att bli en jĂ€ttetrevlig kvĂ€ll!
Förband Àr FlorianŽs morning (Mats Lideborg) frÄn Motala.