Drama
Titel: The terrorizers
Strömmas hos: Mubi
I rollerna: Cora Miao, Lee Li-chun, Ma Shao-chun
Regi: Edward Yang
Speltid: 109 min
Under 1980-talet slog Taiwan igenom stort som filmnation, med en generation av regissörer som skildrade nationens brokiga historia sĂ„vĂ€l som sin egen samtid. Hos strömningstjĂ€nsten Mubi finns nu dokumentĂ€ren "Flowers of Taipei" â en perfekt introduktion till rörelsen som Ă€ven visar pĂ„ dess stora inflytande för efterföljande asiatiska filmskapare. Vid sidan av dokumentĂ€ren Ă„terfinns ocksĂ„ lĂ„ngfilmen "The terrorizers" frĂ„n 1986 â ett verk av filmgenerationens kanske frĂ€mste företrĂ€dare: Edward Yang.
Influerad av Michelangelo Antonionis minimalistiska 1960-talsfilmer ramar Yang in sina betraktelser av urban alienation och dysfunktionella relationer med förfrÀmligande bilder av stadslandskap och vardagliga objekt. Ett brott binder pÄ ett nÀstan omÀrkligt sÀtt samman livsödena hos ett stagnerat Àkta par, en kvinnlig smÄgangster och en amatörfotograf besatt av att fÄnga Taipeis storstadsmyller. Fotografen Àr likt Jeff i Alfreds Hitchcocks "Fönstret Ät gÄrden" den som i slutÀndan ser sambandet i en intrikat hÀndelsekedja.
"The terrorizers" krÀver onekligen en del i form av publikens koncentration, men den Àr ocksÄ en god introduktion till Yang, vars filmkarriÀr avslutades alltför tidigt med den episka familjeberÀttelsen "Yi yi" (2000). Filmen Àr ocksÄ en vÀrdefull möjlighet att ta del av ett i Sverige alltför sÀllan visat konstnÀrskap.