Förbättrad webbplats blir skyltfönster för konstnärer

En uppfräschad och moderniserad webbplats blir ett skyltfönster för konstnärerna i Östergötland, och en efterlängtad mötesplats för ungdomarna i Ung Konst Öst.

Lena Wiklund, konstkonsulent på Östergötlands museum, vill gärna se mer debatt om konst.

Lena Wiklund, konstkonsulent på Östergötlands museum, vill gärna se mer debatt om konst.

Foto: Östergötlands museum

Östergötland2021-02-23 15:30

– Det är tänkt att vara en riktigt bra tjänst för konstnärerna, säger Lena Wiklund, som är konstkonsulent på Östergötlands länsmuseum.

"Konst-form-design i Östergötland" heter webbsajten, ostgotakonst.se är adressen. Den har funnits sedan 2009, men nu har den fått en rejäl ansiktslyftning som ska göra det lättare för konstnärerna att nå ut – till varandra och till konstpubliken.  

– Vi har ny layout och ny plattform. Den förra var till exempel inte mobilanpassad, säger Lena Wiklund. 

Här är professionella konstnärer och formgivare välkomna att presentera sig. Omkring 120 personer är anslutna så här långt. Utställare och uppdragsgivare på jakt efter rätt person för en offentlig utsmyckning kan surfa runt bland konstnärerna, se exempel på vad de gjort och vilka utställningar de haft.   

På sajten finns också några artiklar om konst, och fler ska det bli. Lena Wiklund tycker att det pratas och debatteras för lite om konst i media, och hoppas få fart på debatten. Senaste tillskottet är en essä av Christer Fällman, konstkritiker i Östmedia och tidigare konsthallschef i Linköping. 

Helt nytt är att Ung Konst Öst fått sin egen sida. Kulturrådet har bidragit till projektet som vänder sig till kreativa östgötar i åldern 13 till 25 år. 

– Vi såg en brist i hela länet. Det är svårt för unga att utveckla sitt intresse för konst och skapande. Man sitter ofta hemma ensam och målar eller tecknar, säger Lena Wiklund som hoppas att sajten kan bli en mötesplats.

– Bland annat har vi informationsfilmer om olika tekniker, som elever på Lunnevad och Liljeholmens folkhögskola har gjort, berättar hon. 

Pandemin stoppade Ung Konst Östs utställning i höstas. 

– Jag tycker så synd om dem. De hade hängt sin konst och de var så peppade inför sin utställning, och så fick ingen se den, säger Lena Wiklund – men tillägger att Ung Konst Öst får en ny chans. Meningen är att de ska ställa ut i samband med Norrköpings konstrunda i slutet av mars.     

Kommande konstrundor presenteras också på sajten, men inte enskilda utställningar – om inte konstnärerna själva skriver om det.

– De senaste tre som uppdaterat sin information visas på förstasidan, därmed kan man alltid se vad som är nytt. Ju mer man redigerar sin sida, desto oftare syns man på förstasidan. Det är en liten sporre för konstnärerna, säger Lena Wiklund. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!