Nystart på Sveriges bästa jazzklubb

På onsdag börjar Crescendos höstprogram.

Foto: David Isaksson

Musik2019-08-12 15:30

– Jag är här nästan varje dag, säger Bernt O Ericson och ställer fram en korg med kaffebröd. Vi befinner oss i musikföreningen Crescendos lokaler på Skolgatan i Norrköping. Bernt O Ericson har varit medlem sedan 60-talet. Numera är han ordförande. I år firar Crescendo 60-årsjubileum och nyligen valdes man till årets jazzklubb av Svensk jazz. I motiveringen sägs att musikföreningen har en unik tradition av ungt och modernt, och att de har "ett brett utbud av internationella, nationella och lokala artister".

Fast om Crescendo verkligen är en jazzklubb är inte klart.

– Nja, vi är ju en musikförening. De första två åren var vi jazzklubb, men sedan tog vi in visor och blues. I stadgarna står att vi ska syssla med "improviserad musik och med den närstående former". Men det finns mycket improviserad musik. Gamle Bach improviserade på sin orgel. Men 70-80 procent av det som spelas här är jazz.

Den 11 september drar höstens program igång.

– Vi börjar med tradjazz, "Classic jazz celebration". Det är band ifrån Norrköping och Linköping. Vår kärntrupp är 50- och 60-plussare och de gillar trad, förklarar Bernt O Ericson.

Han säger att när Linköpingsband spelar kommer det en del publik från grannstaden.

– Och även annars. De har ju inte något liknande ställe i Linköping.

Crescendo har också börjat med gospel.

– Per "Slim" Notini och Kiralina Salandy kommer hit och ska spela gospel. Hon har en fantastisk röst, det underligt att hon inte är mer känd. Det kommer en massa fina gospelgrupper från frikyrkan, men de spelar mest i kyrkor.

Crescendo hade länge sommarkonserter i Borgsruinen, sista artisten ut var allltid Gösta Linderholm.

– Jag tror han har spelat hos oss 30 gånger. Han är sig lik och kör "Rulla in en boll" och de där. Eftersom texterna är på svenska är väl det han gör på gränsen till visa.

Bernt O Ericson menar att det länge talats om att jazzen snart skulle vara död, men att återväxten i själva verket är mycket bra.

– För femton år sedan verkade inga ungdomar syssla med jazz. Men så plötsligt började det dyka upp duktiga unga musiker. Både killar och tjejer.

En av höstens höjdpunkter "A tribute to Nina Simone", med Karin Hammar, Viktoria Tolstoy och Ida Sand.

Nina Simone spelade på Crescendo 1984, berättar Bernt O Ericson.

– Därför är det extra spännande att ha den här konserten. En återkoppling till 1984. Och Karin Hammar, Viktoria Tolstoy och Ida Sand är fantastiska artister.

Höstens program på Crescendo (urval)

14/8 Claes Janson och Östgötabandet (Östgöta musikdagar)

11/9 Classic Jazz Celebration

25/9 Ellen Andersson och Claes Janson hyllar Anita O'Day och Nat King Cole

2/10 Ulf Wakenius och Jan Lundgren kvartett

9/10 Rolf Wikström

16/10 Gösta Linderholm & Trad Brothers från Visa till Jazz

23/10 Rigmor Gustafsson.

14/11 Jack Vreeswijk

13/11 Nisse Sandström

16/11 A Tribute to Nina Simone - Jubileumskonsert

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!