Motormännen gillar att sprida information

Motormännen gillar att informera, men namnet skapar en del förvirring. "Mycket bygger på vår interna humor", säger Johan Gunnarsson från Linköping, medlem i technoduon.

Johan Gunnarsson och Dan Törnqvist är Motormännen. Technoduon Motormännen, alltså.

Johan Gunnarsson och Dan Törnqvist är Motormännen. Technoduon Motormännen, alltså.

Foto: Motormännen

Musik2019-12-17 12:00

Motormännen är ett namn som är starkt förknippat med bilism. Men konsumentorganisationen som startades 1922 heter inte Motormännen längre: i våras bytte de namn till "Riksförbundet M Sverige". Alla har dock inte hängt med i förändringen. 

– Det händer att vi får arga mejl från folk som tycker att vi korat fel "Årets rastplats", säger Johan Gunnarsson med viss förtjusning. 

Till vardags är han dataingenjör på ett konsultföretag i Stockholm. På lediga stunder programmerar han musik tillsammans med Dan Törnqvist, bördig från Tveta socken utanför Säffle. De kallar sig Motormännen, och sin stil kallar de för informationstechno. Senaste albumet har den sexiga titeln "Samhällsinformation". 

Låtar som "Kärnkraftsomröstningen" och "Bildskärmssjukan" bjuder på en skön mix av elektronisk dansmusik och samplade röster från gamla svenska nyhetsinslag. Palme, Fälldin, Bildt och vanliga medborgare som oroar sig för datorisering och hyreshöjningar väcker både nostalgi och skratt. Ja, Motormännens musik kan vara den skojigaste svenska kulturyttringen sedan "Anslagstavlan" var tv-kvällens höjdpunkt.

– Det är någon slags återblick på hur Sverige såg ut när vi växte upp. Vi ser tillbaka på sådant som togs på stort allvar då, men kan verka lite banalt och töntigt i dag, säger Johan Gunnarsson. 

Rösterna de använder är från tiden 1976 till 1991. Vissa lyssnare får känslan av ett försvinnande, svartvitt folkhem. Andra får känslan av att Motormännen är experter på de mest udda områden. 

– Det är lite komiskt att det kommer folk som tror att vi har stenkoll på ämnena i våra låtar. Efter att vi hade släppt "Smalspåret" hade vi en spelning där det dök upp en äldre herre som ville prata detaljer om olika spårvidder med oss, berättar Johan Gunnarsson. 

När Motormännen uppträder live synkas musiken till projicerade bilder. 

– Är det Bildt som pratar så ser man Bildt prata. 

De har spelat i Linköping en gång, på The Crypt. Och det var i Linköping Johan Gunnarssons resa började. Han är född 1980 och uppvuxen i Sturefors. När han började gymnasiet på Berzan 1996 insåg han att "shit, det här med techno är min grej". Han berättar om klubbar och rave, och hur bandet startade. 

Och humorn? 

– Ironi var ju inne på 90-talet, Varanteatern och så. 

Tack, nu känner jag mig välinformerad.

–  Ja, det är så vi vill ha det, he he. 

Karta: Berzeliusskolan
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!