De heter Groove Company, bandet som på söndag kväll gästar Mortala jazz- och bluesklubb på Skepparpinan i Folkets hus. Och i konstellationen ingår bland annat Lisa Bodelius, trombonist uppväxt i Motala som etablerat sig som en eftertraktad musiker på sitt instrument. Just nu medverkar hon i Eric Gadds show på Hamburger Börs i Stockholm och har tidigare spelat med bland annat Bohuslän big band, Amanda Jenssen och Brolle. Lisa Bodelius har under åren fått många utmärkelser, bland annat Alice Babsstipendiet och Monica Zetterlundstipendiet.
Det var hennes far, Per Bodelius, som för några år sedan startade Groove Company. Han är bandets pianist. De övriga medlemmarna är Ola Bengtsson, gitarr, och Magnus Fritz, trummor.
Övriga medverkande är Leif Segerberg på saxar och flöjt, Jonas Gullman på bas och Viktor Bodelius på slagverk.
Groove Company spelar övervägande eget material till största delen, med en stil som innehåller jazz, funk, latin och "lite allt möjligt".