Tredje maj 2007 hämtade någon treåriga Madeleine McCann från hennes säng i föräldrarnas semesterlägenhet i Praia da Luz i Portugal. Sedan dess är hon spårlöst försvunnen.
I Praia da Luz bor sedan några år tillbaka Marianne Almesåker tillsammans med sin man. Fågelvägen bor de bara 400 meter från den semesterlägenhet där Madeleine och hennes föräldrar bodde, berättar hon.
Hon precis som alla andra kände förstås till fallet med den lilla treåringen, men inte mer än så. Intresset för händelsen började vakna så smått när hon insåg att det hade hänt i "hennes" stad och inte särskilt långt från hennes bostad.
– Jag passerar där nästan varje dag.
Hon lägger till:
– I alla fall gjorde jag det när vi fick gå ut, säger hon och berättar att Portugal praktiserar en tämligen rigorös lockdown som inte ger utrymme för några längre vandringar.
Det som verkligen triggade igång Mariannes intresse för Madeleine McCann började i en loppisbutik. Där på ett bord låg boken om Madeleine som hennes mamma Kate McCann skrivit och som kom ut 2011. Marianne bläddrade lite och på sista sidan stod orden med en, som hon säger, tydlig engelsk handstil; Madeleine är 14.
Boken kostade 1 euro och hamnade i Mariannes ägo.
Det här var 17 november 2016 och det var då Mariannes efterforskningar om fallet Madeleine började.
– Först bestämde jag mig för att göra en dokumentär. Jag började leta fakta, läste allt jag kom över om fallet och läste polisrapporter både på portugisiska och på engelska. Men allt tar ju tid och så kom Netflix med sin dokumentär, och ja, då kunde ju inte jag göra en.
Hon tänkte om och bestämde sig istället för att skriva en roman i fiktionsform om händelsen. Det blev "Tracy bortrövad" och 15 februari låg den på bokdiskarna.
– Det är en fiktionsroman, en del är fakta och annat är lite förändrat. Jag har skrivit om hur jag tror att fallet gick till.
Vi ska inte avslöja handlingen, men de efterforskningar som Marianne har gjort gör att hon är ganska övertygad om att Madeleine McCann fortfarande lever.
– Jag tror att fallet kanske kan klaras upp 2022, för då är brottet – människorov – preskriberat, säger hon.
Hon jämför sitt eget skrivande lite med en fourieranalys som, mycket enkelt uttryckt, handlar om att på ett förenklat sätt lösa svåra ekvationer.
Slutet blev början, alla vet att flickan är försvunnen, och så arbetade hon sig inåt i händelserna.
– Jag tittar på olika händelser och försöker anpassa fakta så att det blir realistiskt. Sedan har jag bestämt hur boken slutar, säger hon.
Hon har själv några exemplar av boken i Portugal och har låtit vänner och familj läsa.
– Från flera har jag fått reaktionen att man när man läser inte riktigt vet vad som är verklighet eller fiktion. För mig är det ett väldigt bra betyg. Jag vill ju att man ska bli berörd.
I sin bok skriver hon också en hel del om pedofili.
– Trots att det finns runt om oss, så ser vi det inte, säger hon.
Vad tror du själv om Madeleines försvinnande?
– Jag tänker nog att det var tillfället som gjorde tjuven. Att det inte nödvändigtvis var en tidigare kriminell som rövade bort flickan.
Något storslaget firande av att boken som ges ut på förlaget Ekström & Garay, nu är klar, kan hon inte ha. För detta sätter coronarestriktionerna stopp.
– Men ett eller annat glas champagne blir det, säger hon.