Det är Globengruppens ungdomsgrupp som spelar sommarteater på den lilla scenen på Hållgården, just bakom Handelsboden i Gamla Linköping. Skådespelarna är mellan 14 och 16 år, men av rampfeber syns inte ett spår. Tryggt och proffsigt möter de sin publik.
Vi är väl ett 30-tal barn och vuxna som bänkat oss i solskenet. Det susar skönt i den skuggande kastanjen på gården. Några av skådespelarna går runt före föreställningen, hälsar välkomna och tar betalt.
– Alla har olika ansvarsområden förutom skådespeleriet, berättar teaterpedagog Bawan Ahmad, som regisserat föreställningen.
– De städar och har hand om rekvisita bland annat. Det ger bra erfarenhet och de utvecklas otroligt, fortsätter han stolt.
När föreställningan börjar är det dop på slotten. De vimsiga goda féerna är där för att ge sina gåvor till den nyfödda prinsessan. Men plötsligt störs idyllen… den onda fen i Cani Mahmouds tappning gör entré och uttalar förbannelsen om sländan. Lite läskigt är det allt och några av allra yngsta kryper upp i knät på en trygg medföljande vuxen.
Ja, ni kan historien. Men uppsättningen innehåller nyskrivna sång- och dansnummer som lyfter berättelsen och en hel del humor ryms också. Och när prinsen hundra år senare snubblar in och får hjälp av barnen i publiken att rädda den sovande prinsessan är det slutet gott, allting gott.
Efteråt får barnen chans att prata med de unga skådespelarna, känna på de fina klänningarna och upptäcka att den onda fen är en alldeles vanlig flicka under sin ganska otäcka svarta scenkostym.