Stort intresse för kyrkans digitala gudstjänster

Intresset för webbsända gudstjänster är stort. I jul erbjuder domkyrkopastoratet i Linköping ett rikt utbud. Och kyrkorna är öppna för besök.

Domkyrkan är öppen.

Domkyrkan är öppen.

Foto: Fredrik kylberg

Linköping2020-12-18 16:00

Pandemin och publikrestriktionerna sätter stopp för traditionella gudstjänster i kyrkorna. Men predikningarna, musiken och psalmerna behövs ändå – både för dem som tror på det kristna budskapet och dem som bara tycker om den högtidliga stämningen och vill vårda traditionerna.

I en tid när alla och envar satsar på digitala alternativ och det kryllar av webbsändningar har Svenska kyrkan uppenbarligen lyckats nå ut. Varje lördag kl 18 kan man exempelvis se helgmålssändningen "En tanke och en ton". Förra helgen tittade 2500 personer.

– Alla känner att vi fått mycket god respons, säger Helena Sederström, kommunikationschef i Linköpings domkyrkopastorat. 

Mer av den varan blir det i jul. På julafton kan man se digital julkrubba från Vidingsjö kl 9.15, julaftonsgudstjänst hemma hos åsnan Laban (som annars brukar delta i den levande julkrubban i Domkyrkan) och julbön med biskop Martin Modéus kl 17. 

Julottan i Landeryds kyrka sänds kl 6 på juldagen. Alla sändningar går dessutom att se i efterhand, vilket innebär att den som tycker kl 6 är för tidigt kan se julottan senare – och sjunga med. 

– Det är många som saknar sjungandet. Vi har en enorm tradition av att sjunga tillsammans i kyrkan, säger Helena Sederström. 

– Sången är en kulturskatt som vi lämnar vidare till nästa generation, inflikar kyrkoherden Helen Olsson. 

Dessutom är kyrkorna öppna för den som vill be eller tända ett ljus. Mer information finns på svenskakyrkan.se/linkoping/julen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!