Premiärnerverna verkar ha släppt när vi kommer på besök. Eleverna på grundsärskolan tycker att det är jättekul att uppträda, och publiken är med på noterna. Eleverna har gjort rekvisita och under vårterminen har Östgöta brasskvintett hälsat på och övat med eleverna flera gånger. Det har givit resultat.
– Bra att man får vara med er, säger Alice Engström och ger valthornisten en kram.
Micke Wittwång, trumpetisten som har arrangerat många av låtarna till föreställningen, säger så här:
– De har varit superduktiga. Det här engagemanget från både lärare och elever, ja det är helt fantasiskt.
Östgöta brasskvintett gör nära 200 konserter varje år, många av dem i skolor, eftersom det ingår i deras musikeruppdrag.
– Men för ett par säsonger sedan föreslog jag att vi även skulle ha med särskolan. Det har slagit väldigt väl ut. Musiken kan användas på så många olika bra sätt, och i den här miljön fungerar det verkligen jättebra, säger han.
Trombonisten Therese Hammarberg håller med:
– Det känns som att vi känner de är barnen lite grann nu. Det har varit väldigt roligt. En fördel med att vi visar upp oss är att man kanske inte är så främmande för att lyssna på musiken och gå en konsert, när det är något man känner igen, säger hon.
Och läraren Maria Wall är helt överväldigad:
– Jag visste inte ens att den här möjligheten fanns. De hörde av sig och erbjöd sig att komma hit och spela med barnen. Det är verkligen otroligt bra för skolan, och för barnen!