Linköpingskonstnärer manifesterar för Irans kvinnor

Över 75 hårkonstellationer i form av flätor, hästsvansar, lockar, stripor och hårtofsar hänger från träd, på en husvägg och i fönster. Det är konstnärernas sätt att visa stöd för det iranska folket, och framför allt kvinnor.

"En enkel men innerlig gest till de modiga kvinnor i Iran som kämpar med livet som insats", säger Stina Opitz.

"En enkel men innerlig gest till de modiga kvinnor i Iran som kämpar med livet som insats", säger Stina Opitz.

Foto: Hadeel Ibrahim

Linköping2022-12-02 19:00

Mellan två trädstammar utanför Skyltens lokaler i Linköping hänger en vit banderoll med texten "Kvinna, liv frihet". Bredvid den svenska texten står samma budskap på originalspråket persiska.

undefined
"Kvinna, liv, frihet", var slagorden som demonstranter i Iran, och över hela världen, upprept sedan Mahsa Aminis död.

Banderollen är en del av en större konstmanifestation. På samma träd som bär banderollen fladdrar hår fritt i olika färg och form. Det är hästsvansar, lockar, stripor, flätor och hårtofsar, både på träden, men också på byggnaderna runtom.

De som ligger bakom utställningen är konstnärföreningen ALKA, en förening för konstnärer i Linköping med omnejd. Alla medlemmar står bakom manifestet och många konstnärer är involverade, men det är Stina Opitz som är initiativtagaren.

undefined
"En enkel men innerlig gest till de modiga kvinnor i Iran som kämpar med livet som insats", säger Stina Opitz.

– Det som händer i Iran är fruktansvärt. På vår bakgård i världen så kan vi göra något och vi hoppas att det sprider sig, säger hon.

– Eftersom man känner sig rätt maktlös när man tittar på nyheterna. Därför är det så skönt att man kan göra någonting, även om det är så lite, säger Stinas kollegor.

Det mesta av håret som används i utställningen är syntetiskt, men det finns även naturligt hår. De har lånat hår, köpt begagnat och vissa konstnärer har även klippt sig för att bidra.

undefined
"När installationen gjort sitt kommer vi att skicka flätorna och hårtofsarna brevledes i massutskick till Irans ambassad", säger Stina Opitz.

Konstnärerna började hänga ut den 26 november och manifestet kommer att stå kvar ett par veckor innan de skickas till den iranska ambassaden i Stockholm.

Varför ska ni göra det?

– De är rädda för hår. Det har blivit en symbol för frihet och demokrati. Vi tänkte att de kan ta hand om de här hästsvansarna och hårlockarna. Det är en provokation, säger Stina Opitz

Provokationspaketet ska inte skickas en gång. Tanken är att ambassaden ska få kuvert med hår under många dagar.

– Egentligen skulle detta komma som en överraskning. Men det är viktigt att detta sprider sig, kommenterar en av konstnärerna.

undefined
ALKA är en förening för professionella konstnärer i Linköping med omnejd. På bild är några av föreningens medlemmar: Helena Sjögren, Christina Ruthger, Stina Opits, Ramdi Leirnes, och Elin Redin.

Hur tror ni att detta kommer att hjälpa folk i Iran?

– Vi är en del av världen i den här globala byn vi bor. Vi sprider på nätet så det stannar inte här i den här lilla bakgården, säger Stina Opitz.

Att de har valt att ställa ut nära Skylten beror delvis på att finns över 50 fönster i anslutning till kulturhuset.

– Håret är bara en symbol egentligen. Det handlar inte om hår och slöja. Det handlar om demokrati. Vi har tagit de slagorden som de använder i Iran; Kvinna. Liv. Frihet, förtydligar Stina och avslutar.

undefined
"Håret är bara en symbol egentligen. Det handlar inte om hår och slöja. Det handlar om demokrati", säger Stina Opitz.
Detta hände i Iran

Mahsa Amini var en 22-årig kurdisk kvinna från Iran.

När hon var på besök i huvudstaden Teheran, den 13 september, greps hon av sedlighetspolisen för att hennes slöja inte satt rätt.

Under oklara omständigheter hamnade Amini på sjukhus i koma. Hon avled den 16 september.

22-åringens familj och människorättsorganisationer är övertygade om att Amini misshandlades till döds.

Efter Aminis död startade protester först i hemstaden följt av hela Iran, sedan över hela världen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!