Under lördagsförmiddagen intervjuades artisten Theo (tidigare Theoz) i Tv4:s Nyhetsmorgon, med anledning av hans kommande deltagande i det välkända programmet.
– Jag älskar att dansa och har alltid gjort det, så det känns väldigt kul att få vara med i Let's Dance, säger han till programledaren Jenny Strömstedt.
Han förklarar att det varit en dröm sedan barnsben att vara med just i det programmet. Men att dansa är inte en helt ny gren för honom. Det är något han gjort både på scenen som artist och på danslektioner som yngre.
– Dock har jag inte dansat i par och aldrig tävlat i det, så det blir min utmaning, säger han i intervjun.
Vem det är som Theo Haraldsson kommer att ha som danspartner är ännu inte officiellt. Årets säsong har premiär den 15 mars.