Agent Side Grinder kommer från Stockholmstrakten och är ett av den svenska syntscenens mest hyllade band. De vann syntkategorin på Manifestgalan både 2013 och 2015, och har turnerat flitigt utomlands.
I början var bandet en kvintett med elbas i sättningen och gjorde sig kända för en intensivt postpunkig musik, men sedan 2018 är Agent Side Grinder en mer elektroniskt inriktad trio med nye sångaren Emanuel Åström i spetsen. Två nya singlar har släppts de senaste månaderna och nya albumet "Jack Vegas" är på gång.
På fredag 14 april spelar bandet i Linköping för första gången. Det är City to city som arrangerar konserten på Skylten. Förband är Geography Project som väntas beträda scenen klockan 19.30.