Här är första artisterna till festivalen i Linköping

I fjol slog Linköpingsfestivalen Bonfire publikrekord, med över 10 000 sålda biljetter per konsertdag. Nu har de första artisterna för årets festival släpps.
– Vi är superpeppade, säger projektledaren Peter Arkhult.

I år anordnas Bonfire Festival för fjärde gången. Premiären skedde år 2022.

I år anordnas Bonfire Festival för fjärde gången. Premiären skedde år 2022.

Foto: Victor Bomgren

Linköping2025-02-25 12:00

I höst arrangeras Bonfire Festival på Stångebroområdet för fjärde gången. I vanlig ordning är det arrangörsbolaget Homerun Festivals som står bakom evenemanget, men för första gången med det kommunala bolaget Visit Linköping som medarrangör.

– Vi är superpeppade inför årets festival och ser fram emot att träffas igen, säger festivalens projektledare, Peter Arkhult.

Under tisdagen släpptes festivalens första artister. Som Corren tidigare kunnat skriva om är popdrottningen Veronica Maggio en av de stora akterna. Enligt Peter Arkhult blir det en av fem exklusiva spelningar som artisten gör i Sverige under året.

Bland bokningarna finns också hiphopartisten Adaam, partyakten DJ Özzi och den norska gruppen Soppgirobygget.

– Soppgirobygget har varit väldigt efterfrågade i vår målgrupp. De har sålt slut sin nattklubbsturné i Skandinavien och är riktigt heta just nu, säger Arkhult.

Han utnämner Stångebroområdet som "Sveriges förmodligen bästa festivalområde" med närheten till city, stora grönområden, Saab arena och bra kommunikationer, och passar samtidigt på att hylla Linköpingspubliken.

– Det som sticker ut i Linköping är att det alltid är en väldigt ung, högljudd och taggad publik. De är otroliga och ger alltid en bra vibe.

Bonfire äger rum 5-6 september. Målet, enligt arrangören, är att nå upp till samma publiksiffra som i fjol. 

undefined
När företaget Homerun Festivals arrangerar Bonfire Festival 2025 är det för första gången med Visit Linköping som medarrangör.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!