Starka individualister ställer ut i Mjölby

Rikt varierade uttryck och tekniker visas vid Lunnevads andraårselevers utställning, och motivkretsen spänner över ett starkt individuellt fält. Från stillsamma porträtt till existentiellt utforskande ämnen.

Johan Melander: ”Död komiker”. Akvarell

Johan Melander: ”Död komiker”. Akvarell

Foto:

Kultur och Nöje2008-12-03 00:00

Lunnevads folkhögskola: Bild- och formlinjen

Galleri Kraftverket, Mjölby

Pågår till 14/12

Målningarna bär på olika sätt sina kvaliteter. Johan Melander visar på en stor bredd i sitt inkännande ämnesval och uttryckssätt. "Jävla pisshuvud" och "Död komiker" visar på en stark turbulens mellan trygghetssökande (djursymbolerna) och smärtsamt tvivel och uppbrott. Och motivet "Hunden" är en mycket livfull och spännande komposition.

Uttrycksfull

Carl Johan Bancks "Toys" känns starkt uttrycksfull i konstrasten mellan den rea- listiskt, uniformerade soldattorson och den färgstarkt måleriska bakgrunden.

Elisabeth Henriksson har en frisk och vital färgsättning i sina två välkomponerade motiv "Se färg" och "På väg". Katarina Palin ger uttryck för en koncentrerad och skicklig stilisering i sitt verk "Arrivederci".

Siemone Quest laddar sina figurspäckade, abstrakta målningar med expressiv kraft. Han är också den ende som med sin titel "Depression/Ekonomisk kris" tar upp ett aktuellt, allmängiltigt ämne.

Omväxlande spänning, fräschör och personlighet gestaltas även i målningar av Stina Zschaeck-Malmström, Hillevi Götlin, Emma Gunlilla Lundborg och Sandra Käcker.

Spännande motiv

Bland grafiken tilltalas jag särskilt av den sistnämndas fotobaserade och svartvitkontrasterande damporträtt och av Monica Minnhagen Alvstens spännande motiv "Nike & Stege" och "Isabella".

Här i det inre rummet finns även en blyertsteckning med landskapsmotiv av Rickard Nilsson som känns personligt inkännande och levande.

Skulpturen är tydligen lite på undantag på Lunnevad. Dock finns, utöver Carl Johan Bancks färgstarka trävapen, Elisabeths Henriksson "Alice", som med sin vilande tyngd känns välformad.

I övrigt bjuder utställningen på personligt, välformad keramik.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!