Fotorealism och spännande berättelser präglar denna utställning med tre unga konstnärer. Det första som slår mig är den hantverksskicklighet som dessa andra- årselever på Lunnevads folkhögskola visar. Det gäller främst de fotorealistiska målningarna som väl kan jämföras med konstnärerna inom samma genre på 60- talet (Ola Billgren med flera).
Carl BildtAmanda Karlssons motiv "Trevligt" (Carl Bildt med en närligslivspotentat?), "Hela havet stormar" och "Får jag lov att presentera" (porträtt med kurskamrat) är fint komponerade med både realism och lyrisk färgtoning. Mera distinkt, geometriskt komponerad är hennes motiv "Nu lämnar vi oss". Särkilt dramatisk i den realistiska andan är hennes "Under hökens vingar".
Emelie Wood Olsson imponerar särskilt med sitt superrealistiska motiv "Que j´aime ta couleur". Fint har hon här fångat in det uttrycksfulla porträttet i en frisk blå-gråmelerad bakgrund. Fint komponerade är även hennes romantiskt-nostalgiska porträtt "The girl I used to be" och "Blood bank" med två kvinnoporträtt i en väv av expressionistiskt flödande rödhet. Den lyser som en färgaccent på utställningen. Något extra är också målningen "Airport surroundings", med två måsar som med känsliga bakrundstexturer svävar i ett skimrande ljus.
Carl Bildt igenAnna Löfman visar en svit av fräcka grafiska teckningar. Till min förvåning upplever jag att den gode Carl Bildt (med näsan) återkommer igen, vid sidan om sin erövring katten. Det som senare gestaltas med att katten slickar sig om munnen vid sin nu upphängda fisk.
Anna står för det mest fria, fantasifulla skapandet, lite i den dadaistiska andan. Det kommer till uttryck i de blandtekniska verken "All in" och "G-strängen", snyggt komponerade med uppmaning till fördjupad tolkning.
Jag är imponerad av dessa unga kvinnliga Lunnevadselever. Framför allt för deras gedigna hantverksskicklighet, men också för att de, som ett litet minikollektiv, på skolan inspirerar varandra, och därför åstadkommer en stor variation i sin konst. En eloge är också Galleri Femman värd för att det erbjuder Lunnevadselever att ställa ut!
LARS-OLA JOHANSSON