Konst med hela världen som inspiration

I begynnelsen var information. Den övertygelsen präglar Torsten Jurells konst .

”Maya” och ”Flicka  med votivband”. Skulpturer  av Torsten Jurell. (Bilderna något beskurna).

”Maya” och ”Flicka med votivband”. Skulpturer av Torsten Jurell. (Bilderna något beskurna).

Foto:

Kultur och Nöje2009-01-12 00:00

I begynnelsen var information. Den övertygelsen präglar Torsten Jurells konst och den återspeglas via bild och skulptur i denna variationsrika utställning.

Konstnären har de senaste 30 åren ställt ut internationellt, och närmast i tur står nu Calcutta och därefter åter Kina, där han finner mycket inspiration både beträffande motivkrets och material.

Det globala engagemanget omfattar även Afghanistan, alltid utsatt för stormakters intrigspel, en konfrontation som speglas i en briljant gestaltad helikopterserie, utförd i kinesisk tusch och akvarell på rispapper.

Här möter vi nu en mångsidig artist med världsvida perspektiv och vidunderlig skaparkraft i skilda genrer. Han blandar material och medier fräckt och förutsättningslöst, stundom skenbart tematiskt, men älskar att gäcka sin publik med teser och antiteser.

Sedan han för drygt ett år sedan inledde ett projekt i Kapstaden, "Goda nyheter från underjorden", har han utvecklat den konstnärliga ådran i såväl måleriet som grafiken och framför allt skulpturen.

På mig imponerar mest hans slanka och resliga amasoner med olika votivattribut. Men det är omöjligt att gå förbi varianterna av conquistadorer, vilsna i mötet med Maya. Dessa spanska beridna erövrare och kolonisatörer bär på tydbara budskap om kränkning och förnedring. Så axlar Torsten Jurell också ett politiskt ansvar och vinner i trovärdighet.

EWE OLSSON

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!