Komisk och gripande resa

BILD: SONY PICTURES

BILD: SONY PICTURES

Foto:

Kultur och Nöje2005-10-21 00:00

‚NY FILM

CCCC

Broken flowers

Manus & regi: Jim Jarmusch

I rollerna: Bill Murray, Sharon Stone, Jessica Lange

Royal i Linköping

"Broken flowers" är Jim Jarmuschs första "riktiga" långfilm sedanfem år gamla "Ghost dog". Den kändes som en summering, dels avamerikansk popkultur, dels av en fas i Jarmuschs eget skapande. Nuverkar den 50-årige filmaren redo att gå vidare, och om "Brokenflowers" är första tecknet på en äldre men ny Jarmusch så kommerframtiden att bjuda på nya egensinniga mästerverk.

Talande nog står pånyttfödelse och bakåtskådande i centrum.Huvudpersonen Don är ekonomiskt oberoende men utan liv. Han övertalasav en granne att besöka sina gamla flickvänner efter att ett mystisktbrev hävdar att Don har en okänd son.

Fantastiskt soundtrack

Resan -- ett typiskt berättargrepp hos Jarmusch -- längs Donshistoria visar på ett gripande, komiskt och skrämmande sätt hur livetstillfälligheter, eller bristen på sådana, bestämmer våra öden. Färdenackompanjeras av ett fantastiskt soundtrack och underbara bilder somförmedlas med regissörens typiskt stillsamma kamera. Jag förstår intehur han kan vara så lugn och samtidigt så visuellt komisk. (Till allasom springer omkring med skakig kamera säger jag bara, se och lär.) Iden här miljön är den tysta komiken hos stenansiktet Bill Murray rentfantastisk.

Unikt "film-flamsig"

Murray har ju redan blivit en äldre men bättre version av sitttidigare jag i och med genomslagskraften hos "Lost in translation". I"Broken flowers" har han hittat en lika perfekt hemvist.

Minimalisterna Jarmusch och Murray ger oss en tänkvärd film somkänns både klassiskt litterär och unikt "film-flamsig". Den lyckas tilloch med göra känslan av att hungra efter mer till en belöning.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!