Konst
Rolf U Karlsson
Galleri Magnifiket, Linköping
Pågår till 20 februari
Det finns ett dramatiskt, skiktat sökande i Rolf U Karlssons måleri som tilltalar mig.
Målningen ”Blå form” utgörs av en sprittande färgkavalkad i olika lager som påminner om ett storstadsscenario i kvällsljus. I motivet ”Ansikten” faller fyrkanten med böljande diagonaler in i ett suggestivt djup. Bland de många landskapsmotiven är ”Strand”, ”Björkar” och ”Strandad” särskilt spännande, med sina genombrott av himmelsljus, skuggor och svärtade kontraster. Den bitvis grova penselföringen, här och i många andra målningar, kompenseras av just dessa atmosfärrika ljuskontraster.
En av de mest välgjorda och personligt formade kompositionerna är dock ”Hemfärd”. Här ger den vertikala delningen av havsömotivet ett suggestivt perspektiv, samtidigt som inslagen av hussymboler och en segelbåtsruta ger ett särskilt liv åt ”berättelsen”.
Bland Rolf U Karlssons 29 oljemålningar finns det också många bilder med en personligt formad symbolik. Här fastnar jag särskilt för ”Stora Tabberaset” med vargen, den radiga figuren och nummerlappen – och för ”Likasinnade”, med märkliga flöden bland bokstäver.
Motivet ”Skålen upp & i sida” är också särskilt värd att nämnas för dess laddning av ordning och kaos.