Anna Lundqvist: Hunnebergsgatan

Kultur och Nöje2012-12-13 14:51

Det är få platser i Linköping som kan berätta om stadens historia ända tillbaka till medeltiden. Det finns ett viktigt undantag; Hunnebergsgatan. Gatan som i dag sträcker sig från Linköpings stifts- och landsbibliotek till Abiskorondellen, var en gång infartsvägen till Linköping från Vreta kloster och västra Götaland. Med hjälp av både slumpens försyn och genomtänkta val har gatan fått behålla både hus, sträckning och egenhet från medeltid fram till våra dagar.

Gatan berättar

Historikern och neuropsykologen Anna Lundqvist har nu skildrat gatans historia genom alla dessa epoker. På ett sällsamt sätt finns här spår från alla århundraden. Inte bara topografin återberättar stadens historia utan även hus, arkitektur och människorna själva. Författaren följer hus för hus, nummer för nummer, innevånare och boenden.

Anna Lundqvist binder samman gatans berättelse med Linköpings egen historia. Stadens förändringar har satt sina avtryck på Hunnebergsgatan och många av dem finns kvar än i dag. På så sätt knyter hon samman landsbygd med stad och fattig med rik. Hunnebergsgatan har genom århundraden skiftat karaktär till att bli det den är idag.

Det märks att Anna Lundqvist är en yrkeskunnig psykolog. I förgrunden för hennes redogörelse står de enskilda människorna, så långt tillbaka i tiden de går att spåra.

Julklappsbok

Deras personligheter ger färg åt en stad som länge trevade sig fram för att i dag bli en av Sveriges storstäder. Mitt i detta myller finns den gata som ännu följer stegen av medeltida människors fötter.

De många bilder och fotografier som finns i boken är av hög kvalité och stämmer till eftertanke. ”Hunnebergsgatan” är den självklara julklappsboken för den som vill fördjupa och förankra sig i en stad, vars komplexitet är så mycket större än vi vanligtvis tänker och tror.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!