Behöver man en strömningstjänst till? Vad har Disney Plus som vi inte redan kan se på Netflix och Viaplay? Både TT och Dagens Nyheter har tittat skeptiskt på nykomlingen och mest funderat på vem som vill betala.
Samtidigt hoppar alla "Star wars"-fans upp och ner av upphetsning: ÄNTLIGEN ska vi få titta lagligt på "The mandalorian" – som många av oss redan fultankat från piratsajter. Och det kommer mer.
Så vad har Disney Plus att erbjuda? Först och främst: moderbolagets alla succéfilmer, från 83 år gamla "Snövit" till "Frost 2". Dessutom ingår allt från dotterbolagen Pixar och Star wars och de flesta av Marvels superhjältar (utom Spindelmannen som Sony äger rättigheterna till). Plus "Simpsons", National Geographic och mycket annat.
På senare år har Disney plockat bort sina filmer från övriga strömningstjänster, så att de nu bara erbjuds i deras egen kanal. Snålt, kan tyckas. Eller praktiskt att hitta allt på ett ställe.
Men mest åtråvärt är det som ska komma. På Disney Plus kommer nytt material från både Marvel, som har aviserat flera tv-serier med sina superhjältar, och "Star wars". Det blir en serie om Obi-Wan Kenobi (där Ewan McGregor spelar jedi-riddaren igen) och en om Cassian Andor och K2SO från "Rogue one", plus animerade "Bad batch" som är en fortsättning på "The clone wars".
Och mer lär det bli. Sedan pandemin lamslog världens biografer är framtiden för dyra blockbuster-filmer högst osäker. Strömningstjänsternas övertag kommer bara att växa.
"The mandalorian" var först ut när Disney Plus lanserades i USA i november 2019. Den första otecknade tv-serien om "Star wars" lyckades både göra alla fans nöjda, och lanserade en viral sensation: barnet som kallas Baby Yoda.
Själv hade jag lyckats avhålla mig från illegal nedladdning i alla år: dels för att det är olagligt, dels för att jag inte missunnar artister och filmskapare deras lön – och inte minst för att min tekniska kompetens bäst kan beskrivas som bristfällig. Men där gick gränsen. "The mandalorian" var jag tvungen att se.
På Facebook ser jag andra som resonerat likadant. "Kan det räknas som förmildrande omständighet att Disney Plus inte fanns i Sverige, och att jag VILLE betala?" undrar någon i ett "Star wars"-forum.
Nu tultar Baby Yoda in i svenska vardagsrum, till tonerna av Ludwig Göranssons musik, och i oktober kommer säsong 2. Klart jag betalar.