Enligt Beatrice Paping, organist i Vadstena och Dals församlingar, är sommarens musikprogram blandat även i andra avseenden.
– Det är långt ifrån kommande artister och nära boende artister samt professionella och halv-professionella artister.
Paping nämner att det i programmet finns konserter med lokalt anknutna unga solister.
– Vi har ett inslag av en trio ungdomar från Vadstena Sång och Pianoakademi och vi har en annan trio med ännu yngre musiker, tre ungdomar som går på högstadiet i Vadstena.
Enligt henne kommer det också några riktigt långväga gäster, nämligen The Melbourne Octet från Australien med konserten "The Call of the Wild".
Det är konserter i de flesta av församlingarnas kyrkor i sommar.
– I år har vi fått med åtta av de nio kyrkorna, alla så när som på Väversunda, säger Beatrice Paping. Paping hoppas nu:
– Att det ska komma människor till varje konsert och att de ska bidra med en slant till musikverksamheten.
Hon förklarar att sommarmusiken påverkas av besparingar.
– Vi har ungefär halva budgeten mot förut att röra oss med. Det är ju så för att vi har en vikande ekonomi eftersom folk träder ur Svenska kyrkan, så vi har inte lika många medlemmar längre. Vi är ju en medlemsgrundad organisation och det är bara medlemsavgifterna som är grunden för vår ekonomi. Så tyvärr har vi fått lite nerskurna medel, men vi försöker hålla fanan högt ändå!
Beatrice Paping säger också att trots de ekonomiska omständigheterna så har man inte behövt minska på programmet jämfört med tidigare år.
– Där tror jag att vi har lite tur, för många vill komma till Vadstena och får de komma till Vadstena så kommer de och spelar gratis.
Några punkter ur programmet
22 juni "Vi skal ikkje sova bort sumarnatta" med Vox Humana från Oslo.
27 juni "Ungdomligt" Jonathan Nicklagård (gitarr), Rasmus Gustafsson (bas) och Salome Paping (sång), samtliga från Vadstena, i Strå kyrka.
6 juli "Naket- en akustisk hitskonsert" med Carola.
17 juli "Organ recital" med Tom Winpenny (orgel) från Storbritannien.
29 augusti "Musik i sommarkväll" med Norrköpings Symfoniorkester och solister från Vadstena-Akademien.
Om inget annat anges äger konserterna rum i Vadstena klosterkyrka. Samtliga konserter utom Carolas konsert den 6 juli och en konsert med Crusellkvintetten 15 augusti har fri entré och kollekt upptas.