Hela salongen är uppfräschad och ommålad med nya mattor och nya stolar i tre olika prisklasser. Här finns normalstolar till normalpris, i röd sammet med armstöd i plast. Vill man pröjsa en tjuga över normalpris kan man sitta i en så kallad plusstol, där även armstödet är klätt med röd sammet. Och så kan man luta ner ryggstödet en aning, plus att benutrymmet är mer generöst.
- Dessutom kan man fälla upp armstödet så att om man är ett par kan man sitta och kela, säger Jonas Wilhelmsson som är chef på Filmstaden.
Lyxiga skinnfåtöljerLängst upp mot väggen är det lyxigt värre med 17 breda skinnfåtöljer som man kan vippa ner ryggstödet på, parkettgolv och avlastningsytor i mörkt trä för popcornen. Stolarna står på en upphöjning så man har garanterat god sikt, för att sitta här får man betala 50 kronor extra.
Och hur bekväma är nu de här stolarna? Tja, normalstolarna är helt okej biostolar, lite bättre benutrymme nu än förr och med praktiska mugghållare. Plusstolarna blev snabbt mina favoriter, helt klart värt 20 kronor extra. Det är skönt att kunna fälla ner ryggstödet en aning. Men kanske inte så bra om filmen är seg, då finns det garanterat risk för att slumra till.
Känns lite avhängtOch vip-fåtöljerna är definitivt sköna och visst känns det lite lyxigt, men också lite avhängt. Den där känslan av att vara del i en publik kan nog försvinna när man sitter där högt över alla andra. Och 50 spänn? Nä, det vete tusan. I så fall vill man nog ha åtminstone en liten skvätt popcorn på köpet.