För att säga som det är så har jag inte intresserat mig särskilt mycket för diskussionerna om nya län och regioner i Sverige. Jag har tänkt som så att det som är viktigt här i världen – näringsliv, affärer, arbetsmarknader och städer – utvecklas som de vill – och av andra orsaker – än av administrativa gränser som politikerna hittar på. Och så är det förstås i hög grad.
Men hur Sveriges offentliga förvaltningar är inredda har större betydelse än vad en kan tro till vardags. En tidig morgon härförleden fick Ardalan Shekarabi mig att genomleva en förvaltningspolitisk aha-upplevelse. Civilminister Shekarabi (S) är på väg att stöpa om den offentliga förvaltningen i Sverige. Han menar på allvar det han säger. Inom några år har Sverige med all säkerhet sex län och sex landsting. De tre storstadsregioner som redan finns i storstäderna kombineras med ett Norrlandslän, ett Mellanlän och ett Östsvenskt län.
Civilminister Shekarabi (S) var övertygande om detta och om det mesta när han framträdde på Erichs Communications frukostmöte på Linköpings flygplats i slutet av förra veckan. Jag inspirerades.
Att regionfrågan nu är på väg att lösas ut är faktiskt viktigt. Sverige har en tung offentlig förvaltningsryggsäck. Att minska förvaltningen med ungefär två tredjedelar kommer att frigöra resurser som idag är inlåsta i onödigt små strukturer. Rätt genomfört finns det stora medborgarvinster att hämta i Ardalans omstöpning. En viktig fördel är att förutsättningarna för lika god sjukvård i hela landet ökar när den avancerade och dyra sjukvårdens underlag blir betydligt större.
Medan förändringsluckan ändå är öppen tänker sig Ardalan Shekarabi att även rationalisera statens verksamheter. Statliga myndigheters regioner ska överensstämma med de nya länen. Lämpliga verksamheter som till exempel löneadministration och arkivhantering läggs ihop i särskilda myndigheter som placeras i städer utanför Stockholm.
Ardalan Shekarabi är en av stjärnorna i Stefan Löfvens regering. Så är det. Men nu är det snart upp till realpolitiska bevis. Innan sommaren vet vi om han får till en majoritet i riksdagen för sitt sexpack av län/landsting. Moderaterna är märkligt nog emot. Kanske går SD ihop med M och säger nej de också. Shekarabi behöver stöd av Centern och Liberalerna. Det borde gå.