Aldrig ska jag glömma debaclet när vi skulle till Polen sommaren 2012. Fryntligt rattade Gubben bilen ner till Trelleborg för avfärd mot Gdynia. En veckas bilande längs Polens kust låg framför oss.
Eller kanske inte förresten. Det fanns ingen färja till Gdynia och när Gubben halade upp biljetterna visade det sig att det var från Karlskrona båten gick. En trevlig stad exakt 240 kilometer från Trelleborg.
Vi skulle aldrig hinna, men gjorde ett försök. Gubben körde som en galen Schumacher och sladdade in framför färjan 20 minuter efter ordinarie avgångstid. Tack och lov var den försenad.
I höstas var det min tur att vara semestersabotör. Jag lyckades glömma min handväska med pass, pengar, returbiljett och Visakort på flygplanet i Bologna. Efter en nervös timma, där vi dystert såg Toscanatrippen försvinna i fjärran, återfanns väskan och vi slapp bege oss till svenska ambassaden i Rom för att fixa ett nytt pass.
Det är bara bra när det går lite lagom åt skogen, brukar jag intala Gubben när sådant här inträffar. Då minns man resan bättre i efterhand och kan skratta åt eländet. Gubben verkar mer vara inne på att vi nog ska överväga att anlita en personlig assistent när vi dristar oss till att korsa kommungränsen.
I helgen var det dags igen. På fredagen hälsade vi på Gubbens brorsa i Malmö och på lördag morgon skulle vi ta en tur till norra Tyskland. En minisemester kombinerad med lite bunkring av vin och öl. Via booking.com hade vi bokat mysigt hotell.
Glada i hågen körde vi mot Öresundsbron bara för att upptäcka att den var avstängd på grund av storm. Kanske skulle den öppna om ett par timmar. Kanske inte.
Äsch, vi struntar i Tyskland och åker hem i stället, bestämde vi. Men så kom vi på att vi bokat hotell och studerade nu bokningen för att se om det gick att avboka rummet. Jo då, men vi var i så fall tvungna att betala 80 procent av hotellnotan, 800 spänn.
Det kändes liteonödigt så nu styrde vi återigen om planerna, och bilen, och drog västerut mot Helsingborg i stället. Färjor kan man ju lita på. I alla fall så länge man beger sig till den ort de avgår ifrån.
Två färjeturer och ett par timmars bilåkning senare parkerade vi utanför hotellet i Burg, traskade lättade in och berättade att vi bokat ett rum.
– Nein, das stimmt nicht.
– Aber wir haben sicherlich ein Zimmer gebucht!
– Nein!
Booking.com hade gjort fel och överbokat. Det fanns inga lediga rum. Alltså: I och med omdirigeringen slapp vi nu att betala 80 procent av notan för ett hotellrum vi ändå aldrig hade haft.
Hotellägaren hjälpte oss dock storsint med ett rum på ett annat ”hotell”, utan reception och med en dam som kom och låste upp ytterdörren.
Men vi ger oss inte så lätt, Gubben och jag.
I kväll ska vi till Krakow. Eller kanske blir det Kramsjö. Man vet aldrig.