Nu är Miljöpartiet ute igen och fiskar i grumligt vatten. Partiets förslag om att göra Linköpings centrum helt bilfritt tyder på att man vill göra kommunen till den plats som inte tillåts att expandera.
Linköpings slogan ”Där idéer blir verklighet” innebär en fortsatt satsning på att utveckla nuvarande näringslivet, att få nya företag att etablera sig i kommunen för att därmed få fler människor att bosätta sig här. Om en sådan utveckling kan förverkligas fordras att staden har en livlig stadskärna med liv och rörelse.
Jag är övertygad om att en bilfri stadskärna inte har hög prioritet hos Linköpingsborna. Jag tillhör dem som är beroende av permobil och som tros vara glad över ett bilfritt centrum. Så är det inte, jag och många andra handikappade har inget nämnvärt besvär av vare sig bilar eller bussar, men däremot av alla de cyklister som anser sig ha oinskränkt förkörsrätt och anser att de kan parkera var och hur som helst.
Många av de turistattraktioner som Linköping kan erbjuda sina besökare är att finna i stadens centrala delar, länsmuseet, slottet, domkyrkan, alla våra konstgallerier, Trädgårdsföreningen, Konsert och Kongress etcetera, och är därför beroende av att besökare kan nå dem med bil.