När jag gick i skolan på 50-talet hade vi betyg från årskurs 1. Jag kan inte minnas att vi tog någon större skada av detta. Både vi som elever och föräldrarna fick ett klart besked om hur vi låg till i studierna.
Jag minns även när min bror tog studenten. Om jag inte missminner mig var det 22 elever som kom utspringande från Katedralskolan med sina vita mössor.
Själv tog jag endast realexamen och belönades med en grå mössa.
Sedan började betyg och kunskap att försvinna. Från att ligga bland de främsta i kunskapsligan dalade vi så långt ner att nu ett antal elever är närmast analfabeter vad gäller svenska och matematik.
Vid upptäckten av detta konstaterades att skolan var ojämnlik och det beslutades att alla skulle ta studenten. I stället för 22 elever som lämnade Katedralskolan med vit mössa så är staden full med traktorer, vagnar och elever som skränar om studentens härliga tid.
De som inte orkar eller klarar av gymnasiet kan väl få en grå mössa.