Varför tar man ner träden i Ryd?

Ryd behöver träd, tycker skribenten.

Ryd behöver träd, tycker skribenten.

Foto: Johnny Gustavsson

Insändare2019-06-26 05:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Upptäckte till min stora sorg att man tagit ner vartenda träd på stora parkeringen utanför Ryds centrum – detta med motivet att göra fint. Gick det inte att ”göra fint” och samtidigt behålla många av dessa fullvuxna träd som gav en så välsignad skugga alla stekheta dagar?

Får man förresten såga ner så många träd bara sådär, nu när det annars är så kinkigt med träd i offentliga miljöer!? Ansvarig för avverkningen är dessutom det kommunala bolaget Stångåstaden, från vilket man förväntar sig lite mer hänsyn till den befintliga ekologiska miljön. Att plantera nya träd är en klen tröst – de ger ingen skugga.

Mikael R

Svar:

Precis som du beskriver är träden väldigt viktiga för vårt välbefinnande och bidrar även till andra värdefulla ekosystemtjänster. Vi på Stångåstaden tar stor hänsyn till dessa vid åtgärder i våra utemiljöer. Vi planterar en stor mängd träd i anslutning till våra nyproduktions- och ombyggnadsprojekt men i enskilda projekt kan det ibland innebära att andra värden väger tyngre.

Träden på parkeringen vid Ryds centrum bedömdes vara stressade och hade inte goda förutsättningar att vidareutvecklas på ett bra sätt. En del nya träd kommer att planteras med bättre grundförutsättningar för att på sikt ge de värden du beskriver. Tillsammans med de väldigt fina alléer som finns i anslutning till Ryds centrum är vi övertygade om att de åtgärder som genomförs i miljön kommer att upplevas som både trevliga och innebära ett rejält lyft för Ryds centrum.

Mikael Stenbäck

trädgårdsmästare på Stångåstaden