Hur få slut på det utdragna kriget mellan unga män i åldern 15 och 29 år? Sverige har fler dödsskjutningar i den åldersgruppen per 100 000 invånare än jämförbara länder i Europa, och kriget bara fortsätter. Vad är lösningen på konflikterna mellan de unga krigarna?
För att få slut på det långvariga Peloponnesiska kriget mellan spartaner och atenare, som varat i över tjugo år, uppmanar Lysistrate kvinnorna i Aten och Sparta att sexstrejka. Hon övertalar de grekiska kvinnorna att neka sina män och älskare allt sexuellt umgänge. En sexstrejk för att tvinga männen att förhandla om fred.
De stridande ungtupparna i det svenska samhället är lika beroende av sina kvinnor som dåtidens krigare i det Peloponnesiska kriget, 431 – 404 f.kr. Det hör också till historien att Lysistrate är en antikrigskomedi skriven av Aristofanes år 411, som protest mot det utdragna kriget mellan Sparta och Aten.
Claes Thulin