Kerstin Andersson, Mantorp, har avlidit.
Kärleken förde den mogna stockholmskvinnan Kerstin till Östergötland. Under en semesterresa till Cypern mötte hon överstelöjtnanten Torsten Andersson, gifte sig och flyttade till Mantorp. Vid den tiden sökte universitetet pålitliga medarbetare till Tema den nya samhällsforskningen.
Kerstin kom att svara för kontakterna med de många professorer och andra lärda och uppslagsrika vid andra universitet som generöst deltog i uppbyggnaden av Tema. Våra gäster vittnade om att Kerstins vänlighet och omtanke bidrog till att de så gärna kom till Linköping.
När universitetet, länsmuseet och Corren gemensamt startade det återkommande Humanistdygnet blev Kerstin, hennes kollega Ulla Mathiasson och Correns Ann-Margret Slöjdare den stabila kärnan i den månghövdade organisationen. Så knöts Kerstin till Linköpings kulturliv.