Infektionsläkaren Rolf Maller var långt före sin tid

Rolf Maller

Minnesord2024-02-14 04:00

Docenten och infektionsläkaren Rolf Maller, Ödeshög, har avlidit i en ålder av 81 år. Närmast anhöriga är hustrun Marianne och sönerna Fredrik och Oskar med familjer.

Vi minns vår kära kollega som en god medmänniska och arbetskamrat. Rolf var kommunikativ och lyssnande, kompetent såväl medicinskt som vetenskapligt.

Rolf var under många år aktiv som lärare på läkarprogrammet och fick tillsammans med lärarkollegorna på kliniken studenternas pris ”Kandidat Kork”.

Under tiden som vår klinikchef och ledare hade han alltid verksamheten och patienterna i fokus. Som verksamhetschef stöttade han också både den kliniska och experimentella forskningen och bidrog till att flera av oss yngre läkare kunde förena kliniskt arbete med forskning inklusive avhandlingsarbete. 

Rolf intresserade sig tidigt både vetenskapligt och kliniskt för antibiotikaområdet. Han bidrog mycket till att vi kollegor men även läkarstudenterna lärde oss att ge ”rätt antibiotika till rätt patient och i rätt dos”. Han var inom detta område långt före sin tid och kunde koppla ihop teori och praktik vid komplicerade infektioner på ett kreativt sätt och vi refererar än i dag till hans idéer och behandlingsstrategier, som blivit praxis i dagens sjukvård. Rolf var infektionskliniken trogen hela sina verksamma tid och bidrog i den kliniska verksamheten fram till 75-års ålder. 

På fritiden ägnade sig Rolf mycket åt motion och genomförde flera maratonlopp, men hade även ett stort intresse för historia.

Rolf var som person och chef generös och bjöd in alla på vår klinik till sitt och Mariannes hem. Innan han slutade arbeta flyttade han och Marianne till Ödeshög i de vackra trakterna vid Ombergs fot. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!