-- Jag har alltid jobbat tio timmar veckans alla dagar men gör det inte längre, säger han. Inte alltid.
Göran, känd profil i många sammanhang, försöker styra över mot mer ideell verksamhet. Och det ska väl gå smidigare när våren närmar sig och motorcykeln får bättre fäste på vägarna.
Så gott som alla Linköpingsbor har hört honom prata. Om inte som Sveriges meste motorsportspeaker, som programledare i lokal-tv så i alla fall som vägledare i bussen. Det är Görans stämma som hörs varje gång man närmar sig en hållplats.
-- Jag fick förmånen att vara med och utveckla det nya utropssystemet, berättar han.
GPS-navigationen fungerar tillfredsställande överallt, på 500 hållplatser, eller möjligen 499. Vid panncentralen på US är det någonting som stör informationen. Inte ens en teknisk rese som Göran Lindqvist kan förklara orsaken.
För en sådan är han, praktiker och teoretiker på en gång. En person som far än hit och än dit, byter körfält utan att sakta farten och ogärna bromsar, stannar eller backar.
Färden startade på läroverket i Västervik. Göran var skolkompis med Hansi Schwartz och grabbarna i Hootenanny Singers och tog sig ton i det lokala musiklivet långt före Björn Ulvaeus. Men musiker skulle han inte bli utan officer, som pappa tyckte, eller journalist, som han själv ville.
Göran var också volontär på Västerviks-Tidningen men gled sedan lite åt sidan när det blev dags att bli chef på en Centurion-stridsvagn. Han hade planer på att bli reservofficer. Bara för att byta till helt nytt spår. Men uppkäftigheten fällde honom i den karriären. Istället tog han jobb inom industrin, som produktchef med ytbehandling (mest bilar) i Gamleby och Göteborg. På nästa hållplats blev han marknadschef på truckföretaget Abeko.
-- Jag skrev hela tiden, har alltid varit fascinerad av vad man kan göra med ord och bild och ville utveckla den sidan.
Sagt och gjort. En lördagsnatt på en flygplats fick han erbjudande att jobba med reklam, slog till på stört och gjorde sig av med kreditkort och tjänstebil.
Efter två stormiga år som copywriter togs nya kliv och snedsteg. Göran drev reklambyrå med ett tiotal anställda som mest och insåg att rörliga bilder var framtiden.
-- Jag var en av de första stollar som, redan 1981, startade produktionsbolag för film, video och tv utanför storstadsregioerna.
Han tillhörde den skara som försörjde nystartade TV 4 med program. Göran höll ut till 1994, då han sålde all teknik till dåvarande TV Linköping.
-- Jag insåg att en vanlig fattig människa inte ska driva ett produktionsbolag.
I avtalet ingick att Lindqvist följde med för att under tre år bygga upp rätt struktur för teknik, personal och program. Dessutom skulle han fungera som programledare i tre timmars direktsändning tre dagar i veckan. Ett rekord i sig.
Göran har fortsatt jobba med nya medier och kommunikationsmodeller och funnits med som speaker vid reklaminslag och annat i kommersiell radio. De tre senaste åren har han varit producent och programledare för landstingets tv-verksamhet kring fullmäktigemötena.
-- Jag arbetar väldigt mycket med min röst i tv- och radiospots och även i utbildningssektorn.
Däremot hörs han inte längre kring rallycrossen och banracingen. Görans rekord som speaker på över 600 motortävlingar lär aldrig slås.
-- Jag tar mig hellre tid att köra motorcykel själv.
Utan prat, utan prut. Oftast utan sprut också.
Därmed är vi inte på avdelning fritid, som 60-åringen sätter stort värde på. En gång slet han häcken av sig för att få igång motorbanan Mantorp Park.
-- Jag tror det är oerhört nyttigt med kontinuerliga skiften mellan tydligt avgränsade verksamheter.
Så klok kan han vara. Göran kläcker och sprider visdomar till synes utan ansträngning:
-- Hotbilden mot Sverige är vår egen blåögda dumhet.
-- Medmänsklighet är en bristvara.
Han utvecklar gärna tankarna för alla som vill höra på. Och han försöker göra något åt brister och sårbarhet i tre olika roller:
1) chef för länets bästa bataljoner i Östgöta Hemvärn;
2) östgötsk verksamhetsledare i Civilförsvarsförbundet;
3) ämbetet som Huvudpatriark i Odd Fellow sedan januari.
Politik? Göran var aktiv under en kort period men tyckte att den demokratiska processen var allt för trög.
-- Jag hade inte tålamod att vänta.
Men fira högtidsdagen hinner han. Huset är öppet från sen eftermiddag, och hållplats nummer 60 finns i Mantorp.