Ulf Schenkmanis, göteborgaren som blev vÀrmlÀnning, gjorde sig kÀnd för tv-tittarna och radiolyssnarna genom rader av populÀra program.
I radion sÀndes TrÀdgÄrdsdags, dÀr han stÀndigt smÄgnabbades med parhÀsten, trÀdgÄrdskonsulenten Lars-Eric Samuelsson. De svarade pÄ brevfrÄgor, och Äkte landet runt och hade direktsÀndning inför publik, som fick komma fram med alla möjliga och omöjliga frÄgor om blommor och smÄkryp i det gröna.
Ulf Schenkmanis startade programmet tillsammans med Samuelsson i slutet pÄ 1970- talet. SÀndningen gick ursprungligen i tv, men övergick till att bli ett radioprogram.
Lite allvarligare Àmnen tog Ulf Schenkmanis upp i tv-programmet Livslust, som handlade om hÀlsa och medicin.
-- Ett utmÀrkande drag för Ulf Schenkmanis var kombinationen att ta i vardagliga frÄgor som berör mÄnga och göra det pÄ ett intressevÀckande sÀtt, sÀger Lennart Weibull, professor i masskommunikation vid Göteborgs universitet.
-- Det handlar om tonfall och om att stÀlla de frÄgor som ligger vÀldigt nÀra publikens intresse. Han var skicklig pÄ detta.
Ulf Schenkmanis hördes och syntes i radio och tv i mer Àn 40 Är. Han kom till Sveriges Radio och TV i Karlstad 1960, efter att ha arbetat nÄgra Är som folkskollÀrare.
Under de första Ären arbetade han mycket med barn- och ungdomsprogram, till exempel serien Herr Hamsterman som valdes till bÀsta barnprogram 1962, Johnnys Hörna med skridsko-Äkaren Johnny Nilsson som programledare, och TrÀff Isak med stavhopparen Kjell Isaksson.
Kura skymning, som sÀndes under 1980-talet, och folklivs- serien Vidskepelse förr och nu Àr nÄgra andra större produktioner. Ulf Schenkmanis skrev ocksÄ resehandböcker och faktaböcker.