De allt högre rÀntorna slÄr mot allt och alla. För hushÄll med bostadslÄn, som ofta sitter med rörliga sÄdana, har effekten för merparten redan slagit igenom. Men bostadsrÀttsföreningar har i större utstrÀckning bundna lÄn.
ââAnpassningen till det högre rĂ€ntelĂ€get Ă€r inte fĂ€rdigt Ă€nnu, sĂ€ger Erik ThedĂ©en pĂ„ en presstrĂ€ff om den finansiella stabiliteten.
Det gÀller alltsÄ bland annat mÄnga bostadsrÀttsföreningar. Indirekt Àr det hushÄllen som fÄr betala nÀr föreningarna fÄr högre rÀntekostnader, speciellt för högt belÄnade fastigheter.
"Ăta sig in"
ââDet hĂ€r kommer Ă€ta sig in i mĂ„nga hushĂ„ll och pĂ„verka konsumtionen, sĂ€ger ThedĂ©en.
Trots det har bostadsrÀttspriserna inte fallit sÀrskilt mycket, i alla fall inte sÄ mycket som man kanske skulle kunna tro.
ââDet hĂ€r har förvĂ„nat oss och andra. Det Ă€r svĂ„rt att förstĂ„, sĂ€ger Erik ThedĂ©en.
En viktig förklaring kan vara att den lÄga arbetslösheten har hÄllit emot, och att hushÄllen har bÀttre marginaler Àn vad som kanske har förvÀntats. Men ÀndÄ, priserna lÀr sjunka framöver, om Àn inte jÀttemycket, enligt Riksbankschefens profetia.
Om tvÄ veckor ska han och övriga ledamöter i Riksbanksledningen ta ett nytt rÀntebesked. Banken har sedan tidigare flaggat för att det kan komma en till höjning av styrrÀntan, frÄn 4,0 till 4,25 procent. Men det Àr osÀkert och pÄ torsdagen ville han inte yppa ett ord om kommande beslut, eller Ät vilket hÄll det lutar Ät med tanke pÄ den senaste statistiken, som om nÄgot, kan tolkas som att en ytterligare höjning inte skulle vara lika nödvÀndig.
HĂ„ll igen aktieutdelning
Sammantaget gÀller för ekonomin att det finansiella systemet fungerar bra, men att riskerna Àr förhöjda, och dÄ frÀmst kopplat till det högre rÀntelÀget. Om krigen i Ukraina och Mellanöstern förvÀrras ytterligare kan det spilla över pÄ de finansiella marknaderna Àn mer.
Detta sammantaget gör att bankerna bör ha höga marginaler i sina kassakistor, tycker Riksbanken.
"Det kan uppnÄs genom att de Àr ÄterhÄllsamma med utdelningar och aktieÄterköp", skriver Riksbanken.
Han tycker att bankerna hittills hanterat detta vÀl. Men det senaste Ären har bankerna tjÀnat bra mycket mer pengar pÄ det högre rÀntelÀget. Ur det perspektivet Àr det viktigt att bankerna inte gÄr för fort fram och skiftar ut för mycket av de högre vinsterna till Àgarna.
ââSĂ„ pĂ„ sĂ„ vis kommer prövningen nu, sĂ€ger Erik ThedĂ©en.