Under den senaste tiden (7/12, 22/12) har det pÄ Correns debattsida framkommit kritik kring regeringens (M+KD+L) förda politik. Framför allt har Socialdemokraterna, som nu styr Linköping tillsammans med Moderaterna, anklagat liberalerna för regeringens förda skolpolitik. Att man inte fÄtt tillrÀckligt med statsbidrag för att inte behöva spara pÄ skolan. Att regeringen prioriterat skattesÀnkningar före statsbidrag till kommunerna. DÀr har de helt fel. Men en sak har de helt rÀtt i. Det stÀmmer att skolor lÀggs ner, lÀrare sÀgs upp och att eleverna fÄr acceptera större klasser och det Àr inte sÄ att det saknas pengar. Linköping Àr en förhÄllandevis rik kommun och i tider som dessa finns flera möjligheter att kompensera för de pris- och löneökningar som drabbat alla kommunala verksamheter men framför allt skolan. De har vi visat i vÄrt budgetförslag bÄde för 2023 och 2024. Genom ett mindre uttag frÄn Stadshus AB tillför vi i tillÀggsbudgeten bland annat pengar till skolan.
I stĂ€llet vĂ€ljer Socialdemokraterna att spara pĂ„ skolan bland annat genom att inte kompensera för pris- och löneökningarna, att lĂ€gga ner vĂ€l fungerande skolor och förskolor och kompensera Lejonfastigheter för förlust av hyresintĂ€kter man sjĂ€lv orsakat genom alla skolnedlĂ€ggningar. I Corren 23/12 kunde lĂ€sarna ta del av besparingar i förskolan. Att barnen i förskolan inte fĂ„r Ă€ta sig mĂ€tta. Det kan vĂ€l knappast vara regeringens ansvar hur mĂ„nga köttbullar som ska serveras till en 4â5-Ă„ring?
Faktum Àr att skolan trots allt Àr ett kommunalt ansvar. Ett ansvar som S+M-styret i Linköping inte tar. Man kan frÄga sig vilken vÀrld de lever i. Inte Àr det i skolvÀrlden i alla fall. Nu Àr det dags att ni slutar lÀgga skulden pÄ andra partier och regeringen utan i stÀllet tar ansvar för Linköpings barn och elever, det ansvar det innebÀr att styra Linköping.
Det vi liberaler bör göra Àr att sÀkerstÀlla att statsbidragen till skolan inte blir generella utan i stÀllet riktade till skolan sÄ att vi sÀkerstÀller en fungerande skola för barn och elever över tid. Risken Àr annars att S+M-styret vÀljer att anvÀnda de generella statsbidragen till allt annat Àn skolan.
Om ni Socialdemokrater har kritik angÄende friskolorna föreslÄr jag att ni pratar med er nuvarande samarbetspartner Moderaterna om det. De kan sÀkert pÄverka regeringen i den frÄgan. Eller varför inte lÄta Lejonfastigheter sÀnka hyrorna sÄ att vi inte behöver överkompensera friskolorna?
Med tanke pÄ Socialdemokraternas löfte till sina vÀljare och den kritik som riktades mot Alliansstyret under föregÄende mandatperiod kan man utan att ljuga pÄstÄ att en röst pÄ Socialdemokraterna Àr en röst pÄ valflÀsk och ej infriade vallöften. Det skall bli intressant att se satsningarna pÄ skolan nÀr vi nÀrmar oss nÀsta val. DÄ finns det sÀkert pengar att tillföra verksamheterna. Men en lÀrdom. Skolan mÄr inte bra av att Äka den berg- och dalbana det innebÀr att spara ett Är och utöka nÀsta och sÄ vidare. Vad skolan behöver Àr kontinuitet. Genom att satsa pÄ skolan sÀkerstÀller vi en vÀl fungerande skola över tid samtidigt som vi pÄ riktigt förebygger att barn och unga inte dras in i kriminalitet.