Två fastigheter i Torpa sålda för 2 600 000

Nu är det klart att Eva Caroline Rehn, 42, och Lennie Carlsen, 43, har köpt två fastigheter i Torpa från Stig Ingemar Göran Karlsson och Rosita Maria Bjälkefur.

Området kring Hedingsmåla 1

Området kring Hedingsmåla 1

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2024-12-05 13:01

Ägarbytet blev klart i november 2024 och köpesumman blev 2 600 000 kronor.

Fastigheterna ligger på Hedingsmåla.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 53 bostäder i postorten Ydre. Priset per kvadratmeter är 16 639 kronor.

Priserna på villor i Ydre kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.

Även för länet har priserna i princip stått stilla under perioden.

Samma siffror för senaste året är visar även de på i princip oförändrade priser i Ydre kommun och 4,7 procents ökning i länet.

I snitt måste du ut med 18 548 kronor per kvadratmeter i Ydre kommun, mot 27 852 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.

Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Ydre senaste tolv månaderna:

1. Rockarp Dammstugan 1. Pris: 17 600 000 kronor.

2. Olstorp Solbacka 1. Pris: 3 500 000 kronor.

3. Torpa Kallstena 1. Pris: 3 500 000 kronor.

4. Kroksmåla Ättestupan 1. Pris: 3 150 000 kronor.

5. Eds Skola 1. Pris: 2 750 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Ydre kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!