Köpare är Per Johan Lindroth, Anna Katarina Krüger och Gudrun Cecilia Lindroth och säljare är Linköpings Universitets Jubileumsstiftelse. Köpet blev klart i december 2024 och priset blev 1 300 000 kronor. Huset har en boyta på 62 kvadratmeter.
De senaste tolv månaderna har det sålts 96 bostäder i postorten Åtvidaberg. Priset per kvadratmeter är 16 827 kronor.
Priserna på villor i Åtvidabergs kommun har stigit med 1,9 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
För länet har priserna sjunkit med 2,2 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är 15 procents ökning i Åtvidabergs kommun och 6,3 procents ökning i länet.
Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 21 245 kronor per kvadratmeter i Åtvidabergs kommun, mot 27 430 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Åtvidaberg senaste tolv månaderna:
1. Sjukhusgatan 7. Pris: 5 000 000 kronor.
2. Bysjöstrandvägen 12. Pris: 3 850 000 kronor.
3. Douglasvägen 10. Pris: 3 800 000 kronor.
4. Douglasvägen 23. Pris: 3 560 000 kronor.
5. Jägarestigen 2. Pris: 3 450 000 kronor.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.