Ägarskiftet i form av en gåva blev klart i oktober 2024. Gården omfattar ett hus med boyta på 85 kvadratmeter, en betesmark på 2 hektar och åkermarker på 3 hektar. Även en ekonomibyggnad på 242 kvadratmeter står på fastigheten.
De senaste tolv månaderna har det sålts 1 bostäder i postorten Väderstad. Priset per kvadratmeter är 14 356 kronor.
Priserna på villor i Ödeshögs kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.
Även för länet har priserna sjunkit med 3,1 procent under perioden.
Samma siffror för senaste året är visar även de på i princip oförändrade priser i Ödeshögs kommun och 6,2 procents ökning i länet.
I snitt måste du betala 12 732 kronor per kvadratmeter i Ödeshögs kommun, mot 26 861 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.