Nya ägare är Sebastian Rasmus Fredrik Englund, 31, och Maria Katarina Ask, 39, från Sturefors. Priset blev 1 020 000 kronor och de nya ägarna tog över huset i januari 2025. Huset har en boyta på 61 kvadratmeter. Till fastigheten hör även en annan byggnad som ligger på samma tomt. Den är på 17 kvadratmeter och byggdes 2000.
Knappt en kilometer därifrån såldes i mars förra året ett hus, på Bankevid Ådala 2. Där landade priset på 1 050 000 kronor för det 180 kvadratmeter stora huset.
Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.