51 kvadratmeter stort hus i Kisa sålt för 1 425 000 kronor

1 425 000 kronor fick Magdalena Hájková, 33, och Daniel Hájek, 36, från Eksjö ge för huset på adressen Vadstugan Björksnäs 2 i Kisa.

Området kring Vadstugan 2

Området kring Vadstugan 2

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-02-14 16:31

Huset har en boyta på 51 kvadratmeter. Köpet från säljarna Stina Amanda Welin och Olof Mattias Rahm blev klart i januari 2025.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 41 bostäder i postorten Kisa. Priset per kvadratmeter är 13 936 kronor.

Priserna på villor i Kinda kommun har i princip stått stilla senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.

Även för länet har priserna sjunkit med 4,6 procent under perioden.

Samma siffror för senaste året är visar även de på i princip oförändrade priser i Kinda kommun och 2,2 procents ökning i länet.

Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 22 753 kronor per kvadratmeter i Kinda kommun, mot 26 458 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.

Här är de fem dyraste fastighetsförsäljningarna i postorten Kisa senaste tolv månaderna:

1. Rummemåla Sörgården. Pris: 4 500 000 kronor.

2. Doktor Bexelius Gata 6. Pris: 4 250 000 kronor.

3. Linnégatan 42. Pris: 3 100 000 kronor.

4. Västra Prästgatan 3B. Pris: 3 050 000 kronor.

5. Norra Rothult Gölstugan. Pris: 2 795 000 kronor.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Kinda kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!