Livekalender: Här är sporten vi direktsänder

Sugen på direktsänd sport? Här är matcherna vi sänder!

Live-sport 24 mars 2020 16:53

Lördag 8 oktober
13:00: Tranås FF – BK Ljungsbro
Kvalserien till division 3 (Omgång 1)

14:00: IFK Eskilstuna – Smedby AIS
Division 2 södra Svealand

15:00: Mjölby AI FF – Herrestads AIF
Division 2 norra Götaland
Kommentatorer: Jim Petersson & Rickard Göthberg

16:00: IF Sylvia – Umeå FC
Ettan Norra
Kommentator: Erik Ekerlid

16:00: Täby FK – Motala AIF
Ettan Norra
Kommentator: Antonio Fernandez

Söndag 9 oktober
13:30: Dagsbergs IF – Hjulsbro IK
Kvalserien till division 3 (Omgång 1)
Kommentator: Samuel Zurawski

14:00: Adas United – Alingsås IF
Kval till division 2 (Omgång 1, Match 1)
Kommentatorer: Jim Petersson & Jan Melle

15:00 Åtvidabergs FF – FC Trollhättan
Ettan Södra
Kommentator: Johannes Wahlberg

16:30: Växjö IBK – Linköping IBK
Svenska Superligan
Kommentator: Magnus Anderberg

Lördag 15 oktober
13:00: BK Ljungsbro – Dagsbergs IF
Kvalserien till division 3 (Omgång 2)
Kommentator: Samuel Zurawski

13:00: Hjulsbro IK – Tranås FF
Kvalserien till division 3 (Omgång 2)
Kommentator: Adam Fischer

13:00: Örebro Syrianska – IF Sylvia
Ettan Norra
Kommentator: Niklas Sjöblom Gustafsson

14:00: Gamla Uppsala – IFK Norrköping
Elitettan
Kommentator: Kenneth Andersson

16:00: Alingsås IF – Adas United
Kval till division 2 (Omgång 1, Match 2)

16:00: Tvååkers IF – Åtvidabergs FF
Ettan Södra
Kommentator: Karsten Landin

16:00: Motala AIF – Sandvikens IF
Ettan Norra
Kommentator: Niklas Sjöblom Gustafsson

18:00: Linköping IBK – FC Helsingborg
Svenska Superligan
Kommentator: Rickard Jansson

Lördag 22 oktober
13:00: BK Forward – Motala AIF
Ettan Norra
Kommentator: Rebecca Rulander

13:00: BK Ljungsbro – Hjulsbro IK
Kvalserien till division 3 (Omgång 3)
Kommentator: Presenteras inom kort.
* Sändningen uteblir om matchen är betydelselös för kvalseriens utgång. 

13:00: Dagsbergs IF – Tranås FF
Kvalserien till division 3 (Omgång 3)
Kommentator: Presenteras inom kort.
* Sändningen uteblir om matchen är betydelselös för kvalseriens utgång. 

15:00: IFK Norrköping – Jitex BK
Elitettan
Kommentator: Presenteras inom kort.

16:00: Åtvidabergs FF – GAIS
Ettan Norra
Kommentator: Rebecca Rulander

18:00: IF Sylvia – Vasalund
Ettan Norra
Kommentator: Christoffer Pihl Svensson

Söndag 23 oktober
17:00: IBK Dalen – Linköping IBK
Svenska Superligan
Kommentator: Henrik Vilhelmsson

Lördag 29 oktober
15:00: Ljungskile – Åtvidabergs FF
Ettan Södra
Kommentator: William Waldetof

15:00: IFK Norrköping – Bergdalens IK
Elitettan
Kommentator: Presenteras inom kort.

16:00: Motala AIF – Gefle IF
Ettan Norra
Kommentator: Marcus Magnusson

16:00: IFK Haninge – IF Sylvia
Ettan Norra
Kommentator: Johannes Wahlberg

 

Så sänder vi från fotbollssäsongen 2022:
– Alla matcher med IFK Norrköping i Elitettan
– Alla matcher med IF Sylvia och Motala AIF i Ettan Norra
– Alla matcher med Åtvidabergs FF i Ettan Södra
– Flera utvalda matcher i division 1 på damsidan
– Flera utvalda matcher division 2 och 3 på herrsidan

Och ännu fler matcher kan tillkomma!

Har du frågor gällande våra livesända matcher? Många vanliga frågor med tillhörande svar kan du hitta här!

Så jobbar vi med nyheter
 Läs mer här!

Ämnen du kan följa
Läs mer!

Krisen slår hårt mot golfen i länet – höjda avgifter väntas: "I högsta grad motiverat"

Krisen slår hårt mot golfen i länet – höjda avgifter väntas: "I högsta grad motiverat"

Trippla streckrysare väntar i helgen: "Har scoutat dem hårt"

Trippla streckrysare väntar i helgen: "Har scoutat dem hårt"
Fotboll

Kalasträff gav guldjagande Linköping segern

Kalasträff gav guldjagande Linköping segern

Linköping först i världen med unika systemet: "En frihetskänsla"

Linköping först i världen med unika systemet: "En frihetskänsla"
Ishockey

17-åriga succébacken straffade Modo

17-åriga succébacken straffade Modo
Visa fler