- Det går egentligen inte att falla överbord från våra fartyg. Om det inte har varit en lucka öppen, vilket det aldrig är. Grindarna är ganska höga och de är låsta. De går inte att öppna bara så där, man måste verkligen vilja öppna dem för att gå ut, säger Janis Pavuls, kommunikationschef på Tallink/Silja.
Sjöbevakningen i Åbo fick larm om olyckan klockan två natten till fredagen.
Det var en man från Vikingstad, född år 1973, som hade fallit överbord när fartyget var på väg från Mariehamn till Tallinn.
- Vi bedömer att vi inte kommer att hitta honom vid liv. Det är bara två plusgrader i vattnet och då klarar man sig inte länge, säger Mats Beck på Ålandspolisen till Corren på lördagsförmiddagen.
Fartyget Romantika, som ägs av Tallink, befann sig utanför Lågskär när olyckan inträffade.
Både myndigheternas båtar och passagerarfartygen Silja Europa, Silja Symphony, Amorella, Isabella och Birka Paradise deltog i spaningarna efter mannen.
Från Åbo alarmerades också en Superpuma-helikopter, men på grund av kraftigt snöfall kunde helikoptern inte göra några efterspaningar och den vände därför genast tillbaka till Åbo, rapporterar Ålands Radio.
Sökandet avbröts utan resultat vid femtiden på fredagsmorgonen. Händelsen är under utredning av Ålandspolisen.
- Vid sådana här händelser slutar man normalt att leta ganska så hastigt efteråt. Det var ju mörkt, bara cirka tio meters sikt och det var natt. Men ingen vet helt säkert om han är död, bara att han är försvunnen, säger Jan Erik Eriksson på Ålandspolisen och fortsätter:
- Man är aldrig helt säker på om personen är död eftersom det finns fall där man senare har hittat personen. Det har hänt att personer har varit i en annan hytt och kommit hem några dagar efteråt. Det är ju svårt att veta eftersom det är så mycket folk på en båt.