När de på torsdagsmorgonen upptäckte avtrycken tog de kontakt med Lars Larsson, kvalitetssäkrare för länsstyrelsen som snabbt begav sig till familjens gård. Med hjälp av ett gjutet spår av varg, som han lade ut bredvid de färska avtrycken, kunde han ganska snart konstatera att det inte handlar om varg, den här gången.
– Vi gick tillsammans över åkern där djuret galopperat. Det gör inte varg utan att den är uppskärrad. Den går i trav för det mesta, säger Lars.
Även i trädgården har djuret snurrat runt i galopp innan det återvände mot åkern. Enligt Lars skulle en varg ha stannat till först och stått stilla, innan den fortsatte vidare.
Däremot hade det inte varit osannolikt om ett rovdjur passerat i området, inte minst efter de senaste veckornas olika observationer i trakterna runt Kvarn, Borensberg och Ljungsbro.
– De kan gå var som helst. De kan gå genom en stad, säger Lars.
Den här gången tror han att det handlar om en hund som kommit lös.
– Det är löptider nu och det börjar klia under rumpan på dem, säger kvalitetssäkraren med ett skratt.
Samtidigt säger han att det är bra att allmänheten ringer om de misstänker att de sett vargspår, både för att stävja eventuell ryktesspridning men också för att ansvariga ska kunna kvalitetssäkra spåren om det handlar om varg.
– Man får inte känna sig dum. Det är bättre att man hör av sig, säger Lars Larsson.