Beslutet togs på onsdagens sammanträde i regionutvecklingsnämnden. Moderaterna reserverade sig mot beslutet men den tidigare allianskollegan Kristdemokraterna stöttade idén, berättar Per Larsson, andre vice ordförande i regionutvecklingsnämnden.
– Eftersom Region Östergötland har det regionala filmkulturella uppdraget, får vi en bra möjlighet att använda produktionen på olika sätt för att stärka det arbetet med filmen som en del av den regionala kulturen.
Som vi tidigare berättat vill produktionsbolaget Unlimited Stories göra en tv-serie om fem avsnitt baserade på fem av den tidigare linköpingsbon Mons Kallentoftsdeckarserie med mordutredaren Malin Fors i huvudrollen. Om tillräckligt med bidrag ges ska inspelningen göras i Linköping och Unlimited Stories har därför vänt sig till Linköpings kommun och näringsliv samt Region Östergötland för att få bidrag till finansieringen. I Linköping skapade frågan en politisk strid innan beslutet togs i kommunstyrelsen.
För att få pengarna från Region Östergötland måste Unlimited Stories uppfylla en lång kravlista som ska gynna länet, bland annat ska lokala skådespelare anställas liksom lokala företag anlitas när det gäller ljud, ljus och annan produktionsteknik – spenderingar som ska motsvara 1,5 gånger produktionsbidraget.
– För mig och Kristdemokraterna är detta främst en möjlighet att stärka kulturområdet film i Östergötland. Att vi dessutom kommer att få investeringar på minst 4,5 miljoner och ett antal nya arbetstillfällen, är naturligtvis positivt, säger Per Larsson.
Budget för hela produktionen uppskattas av Unlimited Stories till ca 95 miljoner.