Under lång tid har det spekulerats i medier om nya uppsägningar på Ericsson, och senaste kvartalsrapporten gjorde det inte bättre eftersom ledningen med vd:n Hans Vestberg noterade att det ska komma åtgärder.
– Det är väldigt mycket ryktesspridning, som skapar oro och mycket frågor hos medlemmarna. Vi vet att några åtgärder är på väg men vi vet inte var, när eller hur. Däremot tror jag nog att det kommer att påverka Linköping, säger John Agefjäll, klubbordförande på fackförbundet Unionen, med cirka 350 medlemmar på Ericsson i Linköping.
– Vi vet ännu ingenting men vi inväntar vad ledningen kommer med för information. Det kan ske augusti–september. Under tiden gör vi allt vi kan för att utföra ett gott arbete, säger Agefjäll.
Totalt arbetar drygt 116 000 personer inom Ericsson-koncernen i världen, omkring 15 000 i Sverige och cirka 1 100 personer på Ericsson i Linköping. Enligt uppgifter till Svenska dagbladet på tisdagen planerar nu företaget att varsla 3 000–4 000 personer samt vidta "ytterligare besparingsåtgärder". Företaget har vuxit kraftigt utanför Sverige det senaste decenniet, i synnerhet i Asien. Samtidigt har inte försäljningen blivit lika stor som förväntat. En av uppgifterna i SvD är att ett stort antal anställda kommer att behöva söka om sina jobb, vilket kan vara ett första steg för att identifiera vilka som kan få lämna bolaget.
Det ser John Agefjäll inte som en bra idé:
– Det är inget som facket vill bidra till. Det orsakar bara ännu mera oro. Det är dessutom väldigt arbetskrävande för ledningen på fler olika nivåer. Det skulle betyda ett onödigt stopp i maskineriet, påverka produktionstakten och innebära onödiga kostnader, säger John Agefjäll.
Det är bara ett drygt år sedan man gjorde en liknande besparing, i mars 2015 då 120 personer varslades om uppsägning i Linköping. Besparingen skedde med osthyvelsmetoden, det vill säga att nedskärningen smetades ut på flera enheter i Sverige och världen. Agefjäll är kritisk till att man sparar så ofta.
– Man vill hela tiden visa handlingskraft på den känsliga aktiemarknaden, det är därför man gör de här besparingarna. Men det går inte att spara sig ur en kris. Om man har sämre försäljning än väntat så är det ett tecken på att man borde satsa mer på forskning och utveckling i stället för att nå marknadens krav, säger John Agefjäll.
Så här säger MinakoNakatsuma Olofsson på Ericssons pressavdelning till TT om uppgifterna:
– Vi kommenterar inte rykten och spekulationer, säger Minako Nakatsuma Olofzon.