Ja till omdebatterat bygge i hamnen

Förslaget att bygga bostäder på hamnparkeringen väckte starka reaktioner bland Motalaborna. Nu vill politikerna gå vidare med idéerna.

Nybygge i hamnen. Det omdiskuterade förslaget ser nu ut att kunna bli av.

Nybygge i hamnen. Det omdiskuterade förslaget ser nu ut att kunna bli av.

Foto: M5 Arkitektur

Motala2016-10-05 10:07

Botrygg, ett snabbväxande Linköpingsföretag, vill satsa i Motala. De har fått upp ögonen för hamnparkeringen och önskar få bygga ett femvåningshus med en upphöjd innergård vid Platenhuset. Totalt handlar det om cirka 40 lägenheter.

Reaktioner

Förslaget väckte starka känslor hos Motalaborna. Vissa är positiva till att det byggs och menar att läget är fantastiskt när kommunen ska marknadsföra sig som Östergötlands sjöstad. Andra menar att parkeringen är ett allt annat än lyckat läge, bland annat för att parkeringsplatser försvinner.

Men nu har politikerna diskuterat frågan och inom kort väntas man lämna ett positivt besked till Botrygg.

– Vi har haft uppe frågan i kommunstyrelsens arbetsutskott och vi tycker att det är väldigt intressant. Sedan har vi full förståelse för att alla inte tycker om när det händer förändringar, men det är väl bra att det kommer reaktioner och att folk engagerar sig, säger kommunalråd Camilla Egberth (S).

Både hon och de styrande kollegorna Mats Johannesson (MP) och Kerstin Lundberg (V) menar att det behöver hända saker i centrum.

– Fler bostäder gör det mer levande, säger Mats Johannesson.

Parkeringar

Men sedan är det frågan om parkeringarna. Politikerna påtalar att det bara handlar om en tredjedel av hamnparkeringen som skulle tas i anspråk.

– Dessutom tänker vi hela tiden på parkeringsfrågan och har den med i bilden. Men kanske att man kan bygga parkeringshus på andra håll i centrum istället, säger Kerstin Lundberg.

Just nu diskuterar kommunen och Botrygg priset, men inom kort väntas man vara överens.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!