Det lär ha satts upp 1967 utanför Posten 1, huvudpostkontoret i Linköping. Då var det ett "byggnadsanknutet konstverk", beställt av Statens konstråd. Nu är det försvunnet.
Statens konstråd började beställa konst till byggnader med statlig verksamhet redan 1937, och det har blivit 1 526 konstverk som har satts upp på universitet, ambassader, polisstationer och fängelser.
Eftersom många av de här myndigheterna har slagits samman, försvunnit eller förändrats, så gjorde Statens konstråd 2008 en inventering av vartenda beställt konstverk.
Av de mer än 1 526 konstverken återfanns 1 230. Många har flyttats, några har blivit skadade och en del är alltså helt försvunna.
Räcket (eller staketet) utanför posten är ett sådant försvunnet konstverk, men det kan inte ha kommit bort helt obemärkt. Det ska nämligen vara mer än 17 meter staket, en meter högt.
Verket skapades av skulptören Lennart H Lindberg från Sala. Det ska ha satts upp 1967 och 1976 fanns det kvar, då är fotot på staketet taget. När det försvann är något mer oklart. Ritningar från stadsbyggnadskontoret tyder på att det kan ha varit 1985, när postkontoret byggdes om.
Det är konstföreningen i Lindbergs hemstad som nu efterlyser det här järnstaketet.
– Många Linköpingsbor måste ha sett det, skriver Gregor Wroblewski som är ledamot i Sala konstförenings styrelse, och kanske är det någon som vet var det finns i dag.
Så vi låter frågan gå vidare: är det någon har sett det? Finns det någon ledtråd till vad som har hänt med konstverket?