Nu på måndag stänger MAVA åtta av 25 vårdplatser. Bristen på sjuksköterskor har blivit så stor att neddragningen anses nödvändig, uppger verksamhetschefen Kerstin Arbring.
– Läget är bekymmersamt. Vi har brist på sjuksköterskor på hela kliniken. MAVA har klarat sig bra väldigt länge, men nu har även vi en sköterskebrist. När andra avdelningar har stängt vårdplatser har vi fått en väldigt hög beläggning.
PÅ MAVA vårdas bland annat patienter med cirkulation- och respirationsproblem som exempelvis hjärtinfarkt, arytmi, hjärtsvikt, KOL och astma. På avdelning 17 bedrivs kvalificerad dygnetruntvård – ett krävande arbete för personalen.
– Vi har i grund och botten en välfungerande verksamhet. Men efter långvarig belastning har vi hamnat i ett läge där vi inte är tillräckligt många, säger Kerstin Arbring.
För närvarande saknas cirka 10 av 40 sjuksköterskor på MAVA.
– Det rör sig inte om någon dramatisk massuppsägning, utan det handlar om en kombination av faktorer som till exempel föräldraledigheter och studieledigheter. Samtidigt har vi ett besvärligt rekryteringsläge då det är en generell brist på lite mer erfarna sjuksköterskor som vi behöver till vår verksamhet, säger Kerstin Arbring som anser att Region Östergötland måste arbeta långsiktigt för att locka och behålla sjuksköterskor.
Vad innebär detta för patienterna?
– Vi har en bred internmedicinsk verksamhet med många patienter med oklara och komplexa sjukdomar. Vi har många äldre patienter. Den här patientgruppen kommer inte att stå utan vård, men det är inte optimalt när vi saknar vårdplatser. Det kommer att fresta på andra verksamheter på US, säger Kerstin Arbring och fortsätter:
– Vi prioriterar alltid och är man svårt sjuk blir man omhändertagen.
En följd av neddragningen på MAVA kommer att bli att andra kliniker på US får dra ett tyngre lass.
– Jag vet att det pågår aktiviteter för att se om man kan hålla vårdplatser öppna på andra sätt. Det här drabbar sjukhuset i övrigt. Men vi kan inte göra mer än vi gör.